Zemin Kaplama Malzeme Seçimi

Ev modellerinin tasarım aşamasında sıcak ve soğuk ısı geçişlerini dengelemek,kendi enerjisini üreten evler de fazla enerji harcamamak için çeşitlİ Zemin Kaplama Malzeme Seçimi ile  evler bir çeşit koruma altına  alınmaya başlanmıştır.Ciddi biçimde tasarruf sağladığı için ülkemizde de çok yaygınlaşan kaplama sistemleri için evlerin türüne göre kaplama malzemesi seçimi yapılmakta  ve evler kaplanmaktadır.         

             

            " Peki evlerimiz için uygun kaplama malzemesini nasıl

              seçeriz,nelere dikkat etmeliyiz,alırken ve kaplama uygulaması

              yapılırken neler yapmalıyız? "

 

Bu soruların cevaplarını verebilmek için öncelikle evimizin hangi bölgede yer aldığını,bulunduğumuz bölgenin iklimsel özelliklerini,kışın en soğuk ısı derecesini,yazın havanın en sıcak derecesi gibi bilgileri bilmeliyiz.Bu bilgilerin yanında evimizin yapıldığı malzemeleri bilmeli ve malzeme türüne göre yalıtım ve kaplama malzemesi seçimi yapmalıyız.

 

               "Evlerimiz için uygun kaplama ve yalıtım malzemelerini

                seçmediğimiz zaman evlerimize zarar vermeye başlarız."

 

Evlerimizde bizler gibi birer canlıdır.Eğer evlerimizin içinde düzenli karbondioksit ve oksijen döngüsü olmaz ise nem ve rutubet evin ömrünü kısaltır,evlerin ısınma ve soğuması sağlanmaz ise  evin yapı malzemelerini bir arada tutan harç dökülmeye başlar ve evlerimiz çok kısa sürelerde yıkılarak yok olur. Bu nedenle seçeceğimiz kaplama malzemeleri evimize,binanın yapı taşına zarar vermeyecek türden seçilmeli ve evlerimizi koruduğu gibi cebimizi de korumalıdır.

Evlerimizin mantolamasında kullanılan,plastik,fiber glass,kompozit malzemelerden elde edilmiş kaplama malzemesi,güneş enerjisinden yararlanmamızı sağlayan termal kaplama malzemesi,ahşap ve yapı kimyasallarından oluşan yapı kaplamaları olarak çok çeşitlidir.Mantolama ve kaplaması yapılacak evin yapı taşı türüne göre Zemin Kaplama Malzeme Seçimi ve evin ısı transferini düzenleyen bir kaplama yapılarak evlerimizde sıcak ve soğuk havalardan daha az etkilenerek daha az ısınma ve soğutma için bütçe ayırmak zorunda kalırız.Ekonomik olduğu için her eve kolaylıkla uygulanabilen, ve evlerimizi daha estetik gösterme gibi bir özelliği olduğundan sizleri dış cephe boya badana derdinden de kurtarmaktadır.Uzun ömürlü olan kaplama malzemesi ile hem uzun yılllar tasarruf edip ısınmaya ayırdığımız parayı ayırmak zorunda kalmıyoruz hem de dış cepheye estetik bir görünüm kazandırdığı için fonksiyonel özelliğe sahip kaplamalar kullanıyoruz.

Zemin Kaplama Malzeme Seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken bir çok nokta vardır. Bu noktalar ile ilgili bir uzmandan, kaplama malzemesi satan firmalardan veya kaplama ustalarından yardım alabilir veya kaplama ile ilgili bilgileri internet ortamından edinebiliriz.Bunların dışında ilgili makalelerimizden de yararlanabilirsiniz.

 

Kaplama Malzemeleri

Kaplama malzemeleri ile ev

Zemin Kaplama Malzeme Seçimi günümüzde gelişen teknoloji ile gelişmiş eskiden sadece ahşap ile yapılırken günümüzde çok farklı malzemelerden ve bu malzemelerin bir arada kullanılmasıyla elde edilen kaplama malzemeleri oluşturulmıştur.

 

           "Bu malzemeler: ahşap başta olmak üzere,

                   plastik, metali termal kaplama malzemeleri,

                   kompozit malzemeler,yapı malzemelerinden

                   oluşturulan malzemeler, pvc zemin kaplaması  (provilin clorür)

                   malzemeleri olarak sıralayabiliriz."

 

Kaplama malzemelerinin ortak özellikleri bina yapı malzemesine göre sıcak ve soğuk geçirgenliği minimalize ederek ısı transferini en aza indirip bina içinde yaşayanların kış ayarında ısınma için ayırdıkları bütçeyi azlatmak ve yaz aylarında sıcaktan korunmak ve serinlemek için harcanacak enerjiyi en aza indirerek enerji giderini düşürmektir.Bu nedenle kaplama malzemeleri binalar için çok önemlidir.

 

 Eviniz İçin Doğru Malzeme Seçimi

 Eviniz İçin Doğru Malzeme Seçimi

Kaplama malzemeleri çok çeşitli olduklarından ve her kaplama malzemesi her yapı malzemesi ile uyumlu olmadığından veya istenilen verim elde edilemediğinden kaplama malzemesi seçimine dikkat edilmelidir.Evlerimiz için doğru kaplama malzemesi seçmek çok önemlidir.Tuğla ile yapılmış bir bina için asmolit kaplama malzemesi, ahşap ile yapılmış bir bina için plastik kaplama malzemesi tercih edilmelidir. Yapı malzemesine göre kaplama malzemesi seçimi,binanın yaşı,durumu,bulunduğu bölge ve iklim şartları gibi özelliklere ait bilgiler öğrenilmeli ve bu bilgiler ışığında seçimler yapılmalıdır.Bu şekilde yapılacak olan kaplama malzemesi seçimi hem çok uzun ömürlü ve dayanıklı olur,hem de kaplama malzemesinden elde etmek istediğimiz verimi almış oluruz.Kaplama malzemesi verimi istenilen düzeyde olması için binanın bütün iç ve dış özellikleri de bilinmesi gerekenler arasındadır. İç cephe de yer alan sıva türü kalınlığı gibi bilgiler de verimi etkileten etkenlerdir.

 

Doğal Taş Kaplama Malzemesi

Doğal Taş Kaplama Malzemesi

Günümüzde özellikle bahçeli evlerde kullanılan ve bahçe içindeki evi  hem daha görsel hale getiren hem de Zemin Kaplama Malzeme Seçimi olarak doğal taşın kullanılması ile daha verimli bir hale geldiği için doğal taş kaplama malzemesi kullanılmaktadır.Doğal taş kaplama malzemeleri diğer Yer döşemelerinin maliyeti  göz önüne alındığında daha uygun bütçeli olduğundan daha çok tercih edilmekte ve evlerin dış cepheleri daha estetik ve görsel hale getirilerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

 

Tuğla Kaplama Malzemesi

Tuğla Kaplama Malzemesi

           

                 " Tuğla yapı malzemesi yüz yıldır evlerin binaların inşaa malzemesi

                   olarak kullanılmış bütün evlerin yapı malzemesi olarak hayatımızda

                   yer almıştır."

Günümüzde de hem evlerin dış cephelerinin daha görsel olması için hem de kaplama malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Örnek resimde yer alan tuğla kaplama malzemesi  ile kaplanmış ve kesme taş malzemeden yapılmış olan bina dışarıdan bakıldığında hem estetik ve görsel görünüyor  hem de tuğlanın ısı geçirgenliğinin az olmasından kaynaklı olarak enerji tasarrufu saplamaktadır.Tuğla renklerine istediğiniz gibi,zevkinize uygun olarak seçebildiğiniz için evinizin dış cephe boyası derdinden kurtulup uzun yıllar hem görsel hem de istediğiniz renklerle boyalı dış cephelere sahip olarak enerji tasarrufu sağlayabilir ve bütçenizi hafifletebilirsiniz.

 
Kaplama

 Kaplama

Kaplama,montalama işlemleri ile evlerinizi yaşanabilir olarak kaplama malzemeleri ile kaplayıp hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

                     " Zemin Kaplama Malzeme Seçimi yaparken dikkat edilmesi

                      gereken püf noktalarına dikkat edilmeli,bütün kaplama

                      malzemelerini iyi bilmelisiniz."

 

Kaplama malzemelerinin tamamı ülkemizde pahalı olan enerji tüketimine karşın tercih edilen ve dış cephelere estetik ,zarif ve şık bir görsellik sağlandığından tercih edilme sebebidir.Kaplama malzemelerinin bina yapı malzemeleri ile uyumlu olmasına dikkat etmeli,binaların uzun ömürlü olmasını sağlayarak yaşadığınız alanları daha yaşanabilir hale getirerek binaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.Kaplama ve mantolama ile dış cephe boya derdinden kurtulmuş olursunuz.

 

Termo Paneller

Termo Paneller

             

                " Termo paneller çoğunlukla gün ışığının çok az olduğu

                    ülkelerde uygulanan kaplama malzemeleri olarak bilinir. "

 

Bu malzemeler daha çok güneş ışığını yansıtmak,güneş ışığından elektrik üretmek amaçlı paneller olduğu için evlerin hem dış cephelerini koruyup hem de güneş ışığından elektrik üreterek binanın ısınması ve iklimlendirilmesi için gerekli olan enerjiyi kendisi  ürettiğinden ve dış cephe soğukluğu ne olursa olsun iç cepheye geçirmediği için çok ideal kaplama malzemeleridir.Termo paneller yaz aylarında güneş ışığının fazla ve hava sıcaklığının yüksek olması durumunda gelen ışınları yansıttığı ve soğurmadığı için tercih edilirler.

 

"Evinizi Güzelleştiren 8 zemin fikri " Makalemiz ile  Zemin Sistemleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz Sizi makalemizi okumaya bekliyoruz.

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı