Evinizi Güzelleştiren 8 zemin fikri

 

Evimizin her bir odası için seçtiğimiz zemin kaplaması, evin genel dekorasyonunun başrol oyuncusudur desek yanlış olmaz. Evin dekorasyon stilini belirleyen, kalitesini gösteren , ev sahibinin zevklerini ortaya koyan bu devasa unsurun seçimi, bu nedenlerle çok önemlidir. Zemin kaplaması seçiminin evin genel olarak mimari stiline ve sonra da içine yapmayı düşündüğünüz dekorasyona uygun seçmelisiniz.

Bugün sayfamızda 8 farklı örnek dekorasyonla birlikte farklı zemin kaplaması seçeneklerini bir araya getirdik. Seramikten ahşap , laminattan brüt betona , birbirinden oldukça farklı seçenekler içinde bakalım sizlere en çok hangileri hitap edecek.

 1)Marbonite Seramik Fayans

Eve ışıltılı bir hava katmak için bire bir! Marbonite seramik olarak bilinen üst yüzeyi parlak cilalı seramik parolar oluşturdukları yansımadan dolayı pırıl pırıl bir yüzey görünümü sergiliyor. Genelde büyük karolar halinde olan ve geniş mekanlara daha çok  yakışan bu parlak yüzeyli cilalı sermikler, kolay kolay kir ve leke tutmaması açısından işyerlerinde de sıklıkla tercih ediliyor. Kaygan olmaları nedeniyle merdiven gibi uygun değiller.

 

2)Cilasız doğal taş karolar

Düzgün karolar halinde kesilmiş ancak yüzeyleri doğal bir görünüm olan doğal taş karolar kırsal stilden rüstiğe, modernden estekliğe, birçok  dekorasyon stili ile kusursuz uyum sağlıyor. Parçaların düzgün geometrik şekillere sahip olması ancak yüzeylerin doğal görünümü ile oluşan tezat özellikle ilgi çekici ve şık.

 

3)Ahşap lamine parke

Tıpkı sentetik lamineler gibi kolaylıkla döşenen , anca gerçek ahşaptan imal edildiği için .ok daha şık ve doğal görünen ahşap lamine parkeler, kullanılan ağaca göre farklı renk ve kaliteye sahip.

Maliyet olarak laminattan daha yüksek olan ancak görüntüsü ve dokusu ile bu maliyete değer bir fark yaratan ahşap lamineler de en güzel zemin kaplaması seçenekleri arasında.

 

4)Mermer

Vazgeçilmez bir güzellik mermer! Mekana karakter ve zerafet katan mermer ev için en şık seçeneklerden biri.Asla modası geçmeyen ve eve kendi başına tarz getirebilecek güce sahip olan mermeri maliyeti bir hayli yüksek ancak bu asiş görüntünün ucuza mal olması zaten beklenemez.

 

5)Ahşap rabıta ve Parke

İster düz rabıta görünümünde olsun, isterse de çeşitli şekillerde parke , bir eve sıcaklık ve davetkar bir hava katmanın en güzel yolu ahşap zeminler. Kullanımı nispeten zor olan, düzenli olarak bakım gerektire, ancak eşsiz güzelliğiyle birçoklarımızın tercihi olan ahşap zeminler klasikten moderne , hemen her türlü miamri stil ve dekorasyonda kullanılıyor.

 

6)Granit

Sağlam ve dayanıklı granit malzeme, yalnızca mutfaj ve banyo tezgahlarında değil , zemin kaplamalarında da kullanılıyor. Özellikle koyu renklerin tercih edildiği granit zeminler mekana elit ve lüks bir hava katıyor.

7) Beton zemine demir oksit cila

Brüt beton zeminler endüstriyel stil mimar ve dekorasyonla anılsa da , demir oksit pigmentleriyle renklendirilerek sıcak ve canlı bir hava katılan beton zeminler yüzyıllardır Hindistan’da kullanılıyor , ve günümüzde modern stilde evlerin de zeminlerinde kendini göstermeye başladı. Bu zemin çeşidini önümüzdeki yıllarda daha çok göreceğimizden emin olabilirsiniz!

 

8)El yapımı seramik karolar

 Akdeniz mimarisinde geleneksel olarak karşımıza  sıklıkla çıkan , ayrıca Meksika’da da İspanyol geleneği olarak devam eden el yapımı seramik karoların mekana verdiği özel ve benzersiz havayı sanıyorum başka bir malzeme veremez. İç mekanlarda da  , dış mekanlarda da kullanılan ve cotto adı verilen el yapımı pişmiş  toprak karolarla mükemmel bir kombinasyon oluşturan seramik karolar da en güzel zemin kaplaması seçenekleri arasında ve iç mimarlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı