Türk Evlerine Hangi Tarz Zemin Uyar?

Evimiz için dekorasyon tercihleri yaparken önemsemediğimiz bir detay var ki aslında tüm dekorasyonun bel kemiği niteliğinde "zemin kaplamaları" detaylar olarak görülür, ancak dekorasyonun ışıltısı ve doku uyumu zemin kaplamalarının estetiğine ve güzelliğine bağlıdır.

 

"Her evde, her tip zemin kaplama türleri (laminat parke, lamine parke, pvc zemin kaplama) uygulanamadığı gibi evinizin ve dekorasyonunuzun tarzına göre zemin kaplama tipi seçmek zorundasınız. Aksi durumda evlerinizde hoş olmayan kötü görüntüler oluşabilir ve dekorasyon zerafeti istediğiniz gibi olmaz."

Bu nedenle dekorasyon tarzına ve zemin kaplama malzemesine dekorasyon öncesinde karar vermelisiniz. Bu kararı verirken Zemin dekorasyonları sayfasında yer alan  birbirinden şık ve zarif dekorasyon örneklerini inceleyebilir evinizde mükemmel bir ambiyans yaratabilir ve dekorasyonunuzun ışıltısı ile misafirlerinizi etkileyebilirsiniz.

 

Renk Uyumu

 

mobilya ile zeminin renk uyumu

                 

"Evinizde ahşap yoğunluklu bir dekorasyon yapmışsanız tarzınıza uygun olacak şekilde ahşap zemin kaplama tercih etmelisiniz."

Doku uyumunu sağladıktan sonra renk uyumunu da sağlamanız gereklidir. Koyu renkleri açık renklerde kombine edilebilir veya örnek uygulama gibi açık renkli mobilyaları doğal ahşap rengi ile kombinleyerek şık bir zemin uygulaması yapabilirsiniz.

 

Granit Zeminler
granit zemin estetikliği

           

 "Granit malzemesi estetik açıdan evinizi destekleyecek  ve konforlu bir dekorasyona imza atmanızı sağlayacaktır."

Salonunuzda resmi bir hava olmasını istiyorsanız örnek zemin gibi granit tercih edebilirsiniz. Renk uyumu ile şık ve hayranlık uyandıran bir eve sahip olabilirsiniz.

 

 Açık Renkli Parkeler
ferahlatan Açık renkli parkeler

"Zemin için laminat parke tercih edebilir,genel dekorasyon rengine göre açık tonlar tercih edebilirsiniz."

Böylece bahar esintilerinin ruhunuzu ferahlatacağı ferah ve aydınlık bir dekorasyon yapmış olursunuz. Ayrıca açık toplu zemin üzerine koyu renkli halılar ile şık zemin dekorasyonları da yapabilirsiniz.

 

Koyu Renkli Masif Ahşap
koyu renkli masif ahşap dekorayonu

                 

"Zemin döşemesi için yoğun olarak tercih edilen  masif parkeler temizlenmesi ve parlatılması kolay malzemelerdir."

 Evinizde koyu renkli veya gri tonlarında masif parkeler tercih ederek zarif zemin dekorasyonlarına sahip olabilir,estetik açıdan mükemmel salonlara sahip olabilirsiniz.

 

Mobilya İle Uyum
mobilya ile zemin uyumu

Zemin seçimlerinde laminat parke mi, lamine parke mi yoksa pvc zemin kaplaması mı mobilyalarınızla uyumlu tespit etmeniz gerekmektedir. Çünkü dekorasyon içindeki mobilyalar ile  yer döşemenizin uyumlu olması evinizin şıklığını artıracaktır. Bu salonda olduğu gibi ahşap renginde  parkeler tercih edecekseniz uyumlu tonlarda mobilyalar tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca yerine aynı renklerde granit veya mermer de tercih edebilirsiniz.

 

Koyu Kahverengi
koyu kahve rengi  zemin dekorasyonu

           

" Salonunuz geniş ise koyu kahve renginde tüm ahşap zeminleri tercih edebilirsiniz."

Plakalar halinde imal edilen ahşap plakalar hem daha kolay montaj edilebiliyor hem de bakımının kolay olması ve uzun ömürlü olması ile daha fazla tercih ediliyor.

 

Doku Uyumu
zeminde doku uyumu

Oda içerisinde  bir bütünlük sağlamak için örnek uygulamada olduğu gibi ton ve dokuları tutan malzemeler tercih etmeniz gereklidir. Özellikle açık ve koyu renklerin bir arada olduğu oda da  koyu ahşap laminat parkeler tercih edilerek uyum pekiştirebilir.

 

Eskitilmiş Parke
eskitilmiş parke dekorasyonu

Evinizde tuğla duvar varsa veya eskitilmiş bir duvara sahipseniz eskitilmiş parkeler ile doku bütünlüğü oluşturabilirsiniz. Özellikle tuğla duvarın zarafetini ön plana çıkarmak istiyorsanız eskitilmiş parkeler veya eskitilmiş taş malzemeler kullanarak salonunuzun zeminini estetik bir zemin haline getirebilirsiniz.

 

Desenli Mermer

 

desenli mermer

 

İhtişama ve gösterişe düşkün biriyseniz örnek salon zemini gibi desenli mermerlere sahip bir zemin tercih edebilir salonunuzda farklı bir dünya oluşturarak etkileyici bir salona sahip olabilirsiniz.

 

Fayans Zeminler
fayans zemin zerafeti

 

                            "Karo, mermer, parke gibi zemin malzemesi olan fayanslar tercih

                            dilerek evinizde şık bir zemin dekorasyonu oluşturabilirsiniz."

 

Belirli ölçülerde ve her renkte üretilen bu fayanslar evinizin dekorasyonu ile bütünleşerek zarif ve göz alıcı bir güzelliğe sahip salonu ortaya çıkaracaktır.

Bir önceki yazımız olan Ahşap ve Fayans Zemin Nasıl Kullanılmalıdır? başıklı makalemizde,

parkeler nasıl parlatılır ve parlatma ipuçlarından bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı