Ahşap ve Fayans Zemin Nasıl Kullanılmalıdır?

Yaşam alanı olarak kullandığımız evlerimizin şık bir dekorasyon oluşturmasına katkı sağlaması için oda zeminleri kaplama malzemeleri ile kaplanır. Bu malzemeler odaların dekorasyonların daha estetik bir hale getirirken aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayarak evin içindeki şartlandırılmış havanın sıcaklığını korurken aynı zamanda ev ısıtmasında tasarruf yapmanızı sağlar. Oda zeminlerinin kaplanması için ahşap malzemeleri gibi çok çeşitli kaplama malzemeler vardır. Oda zeminlerinin kaplanma sebepleri arasında oda içinde oluşturulacak renk dekorasyonun zemine göre yapılması önemli yer tutmaktadır. Bir oda içinde yapılacak olan oda dekorasyonu, öncelikle duvar ve zemin renkleri baz alınarak yapılmalı ve zemin ile uygun renklerde mobilyalar, aydınlatmalar ile oda dekorasyonu tamamlanmalıdır. Bu nedenle zemin kaplamaları çok önemli olmaktadır.

 

"Zemin kaplamaları (laminat parke, lamine parke) aynı zamanda ısı yalıtımı, hijyen, sağlık, temizlik, bakım gibi etkenlerden dolayı daha çok tercih edilmektedir." 

 

Peki fayans ve ahşaplar evlerimize ne gibi avantajlar sağlanmakta ve uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Eğer evinizin zeminine zemin kaplama yaptıracaksanız öncelikle malzeme seçimlerinde titiz davranmalısınız. Dikkat edeceğiniz ilk nokta renk uyumu olacaktır. Zemin kaplama malzemesinin rengi oda dekorasyonu ile aynı tonlarda olmalı, açık renklere sahip olmalı, aydınlatmayı yansıtarak odanızın daha aydınlık olmasını sağlamalıdır. Ayrıca, hijyenik açıdan ve sağlık açısından toz, kir barındırmamalı, kolay temizlenebilir olmalı, görselliği kadar hijyenik olması da gerekmektedir. Bu nedenle zemin kaplaması olarak tercih edeceğiniz malzemeler arasında ahşap malzemeler ve fayanslar ön plana çıkmaktadır. Ahşap malzemelerin temizlenmesinin kolay olması, sağlık açısından riskinin bulunmaması, odanıza doğallık kazandırması, bakımlarının kolay olması nedeniyle tercih edeceğiniz ve odalarınızın zeminini kaplatacağınız malzemelerdir. Ahşap malzemelerin ısı geçirgenliği çok düşük olduğundan ısı yalıtımı ve evinizin daha az enerji harcanarak ısıtılmasına katkısı vardır. Fayans kaplamalar da görsellik, renk ve desen uyumu, kolay temizlenebilir olması, kir ve toz tutmaması, uzun ömürlü olması nedeniyle evlerinizde tercih edebileceğiniz diğer kaplama malzemeleridir. Fayansları istediğiniz renk ve desenlerde yaptırabildiğiniz için zeminlerde istediğiniz şekillerin, resimlerin ve  sembollerin oluşmasını sağlayarak evinizin daha dekoratif daha görsel olmasını sağlayabilirsiniz, duvar dekorasyonlarınızın özel bir çalışma yapmaya gerek kalmadan estetik ve dekoratif olmasını sağlayabilirsiniz.

 

                    " Fayans kaplama malzemelerinin ısı geçirgenliği

                      ahşap malzemelere göre daha fazla olduğu için

                      fayans kaplamadan önce zemin altına

                      strafor yalıtım malzemeleri kaplatmalı

                      ve fayans kaplamaların ısı geçirgenliği

                      artırmalısınız."

 

Bu sayede evinizi ısıtma da tasarruf sağlayacağınız gibi ısı yalıtımı da yapmış olursunuz.

Fayans ve ahşap kaplamalar, metre kare başına maliyet olarak en uygun olan kaplama malzemeleridir. Ayrıca, uygulaması, renk seçimi imkanı, görsel özellikleri, yüzey parlaklığı, bakımının kolay olması, uzun ömürlü olması, doğal malzemeler olması ve dekorasyonunuzu hem görsel olarak desteklemesi hem de doğal bir dekorasyon haline getirmesi nedeniyle tercih edeceğiniz malzemeler olmalıdır. Ahşap ve fayans kaplama malzemeleri oda zeminleri dışında bütün  odalarda duvarlara da kaplayabilirsiniz. Duvar dekorasyonları için emek, zaman ve para harcamak yerine istediğiniz tür kaplama malzemesini seçerek duvara uygulamalı ve duvar dekorasyonunuzu daha uygun bir maliyetle daha dekoratif bir şekilde yapabilirsiniz.

Sayfamızda yer alan mutfak, banyo, oturma odası "dekorasyon örneklerinde" yer alan zemin ve duvar kaplama örneklerinden zevkinize,evinizin yapısına  ve tarzına en uygun olan dekorasyonu evinizde uygulayarak görsel, şık ve zarif bir eve sahip olabilirsiniz.

 

Ahşap Zeminler

beyaz ahşap zemin kaplamaları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odalarınızın doğal bir dekorasyona sahip olmasını, kolay temizlenmesini, hijyenik olmasını istiyorsanız ahşap zeminleri tercih etmelisiniz. Ahşap malzemeler hem odalarınıza görsellik kazandırıp hem de zarif bir oda zemini oluşturmanıza yardımcı  olurken aynı zamanda oda dekorasyonunuzun renklerinin bir birleri ile uyumlu olmasını sağlar. Örnek resimlerde yer alan dekorasyonda beyaz renkli mobilyaları ile birlikte açık renkli ahşap zemin kaplamaları malzemeleri kullanılmış. Aynı zamanda  hijyenik ve kolay temizlenebilir  olması adına önemli bir avantaj sağlanmıştır.

 

Parkeler

odalarınıza görsellik kazandıran dekorasyon

Ahşap zeminler her zaman için odalarınıza görsellik kazandıran, şık ve zarif bir dekorasyon oluşturmanızı sağlayan kaplama malzemeleridir. Ahşap kaplama malzemeleri olan parkeler, odanız için ısı yalıtımı sağlarken aynı zamanda renk ve parlaklığı ile dekoratif ve görsel bir oda zemini oluşturmasını sağlar. Temizliği, kir tutmaması, çizilmemesi ve bakımının kolay olması nedeniyle evlerimizde kullanmamız gereken kaplama malzemeleridir.Örnek resimde yer alan oturma odası dekorasyonunda ağır renkler içinde açık ahşap renkli parkeler kullanılarak hem oda renklerinin açılması ve odaya farklı bir hava vermesi sağlanmış hem de dekoratif ve ısı geçirgenliği çok az olan bir zemin oluşturulmuştur.

 

               "Fonksiyonel kullanım özelliği ve uygun fiyatlı

                olması sizlerin avantajına olan laminat parkeler her

                oda da kullanılması gerek malzemelerdir."

 

Zarif  Fayanslar

zarif fayanslar

Oda dekorasyonlarında ahşap kaplama malzemeleri kadar tercih edilen bir diğer kaplama malzemesi de fayanslardır. Fayanslar, yüzey estetiği, parlaklığı ve zarifliği açısından ahşap malzemelerden daha görsel olan ve oda dekorasyonunu daha zarif hale getiren kaplama malzemeleri olduğundan ahşaptan  sonra en çok tercih edilen malzemelerdir. Fayansları, istediğiniz renk çeşitliliğinden ve görsellikte tercih edip, özel olarak da yaptırabileceğiniz için odalarınızda veya evlerinizin zemininde istediğiniz renk veya resimlerin yer almasını sağlayabilirsiniz. Parlak fayansların kullanılması hem aydınlatmanızın daha kolay olmasını sağlayacak hem de daha dekoratif bir dekorasyon yapmanıza katkıda bulunacaktır.

 

Ahşap Lamine

Ahşap lamine salon dekorasyonu

Zemin kaplamaları içinde özel alanların dekorasyonlarından tercih edilen bir malzeme olan ahşap lamineler ayrı bir yere sahiptir. Lamine parkeler, özel dekorasyonların daha görsel olmasını sağlayan ve dekorasyonun daha zarif olmasını sağlayarak dekoratif bir görsellik oluşturur.

 

Banyolar ve Ahşap

Ahşap kaplama malzemeleri banyoları güzelleştirir

Ahşap kaplama malzemelerinin bir özelliği olan içerideki ısıyı tutarak dışarı ısı geçirmemesi nedeniyle duvarlara kaplanabilmektedir. Özellikle banyolarda duvar kaplaması olarak kullanılan ahşaplar ile banyolarda ısı yalıtımı sağlanarak daha kolay ısınması ve içerideki ısının uzun süre istenilen derecede tutulması sağlanabilir. Örnek resimde duvar ahşap kaplanarak hem görsel bir banyo oluşturulmuş hem de ısı yalıtımı ahşaplar ile sağlanmıştır.

 

Ahşap ve Kiremit

Ahşap ve kiremit uyumlu oda dekorasyonları

                      

                        "Bir dekorasyon içerisinde kiremitler yer alıyorsa aynı renge

                         en yakın yer döşemesi malzemeleri olan ahşaplar da kullanılmalı ve

                         dekorasyon daha şık hale getirilmelidir."

 

Bu yöntemle dekorasyonun ruhu korunarak daha doğal olması sağlanacak ve kiremitlerin güzelliği dekorasyon içerisinde ön plana çıkarılacaktır. Örnek resimde olduğu gibi benzer bir uygulama yaparak zarif bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zemin Kaplama Malzeme Seçimi başıklı makalemizde,

zemin kaplama malzemesi seçerken nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı