Sudan Etkilenen Laminat Parke Tamiri Nasıl Yapılır?

Laminat parke sabit özelliklere sahip bir ürün değil tam tersine hareketli bir üründür. Bu konuyu detaylandıracak olursak soğuk ve sıcak havalardan kolayca etkilenen bir yapıya sahiptir. Her sıcaklığa göre farklı tepki verir. Laminat döşemesi yapacak olan firmaların çalışanları bu detayı bilmeli ve buna göre döşemelerini planlamalılardır. Duvar dipleri ile zemin arasındaki boşluk iyi ayarlanmalı ve bu nokta ASLA atlanmamalıdır. Bu boşluğun ortalama değeri 15 mm’dir ama bu değer bazen değişebilir. Yaz aylarında ya da sıcak koşullarda parkenin uzaması söz konusu olduğunda bu boşluğun yetmediği durumlar olabiliyor. Parkenin uzaması demek duvara yaslanması demektir. Peki bu uzama tam olarak nereden gerçekleşiyor. Parkenin en çok hassas olduğu noktadan, en çok yıpranan noktasından ortaya çıkar. Eğer parkeniz, pvc kaplamanız ve lamine parkeniz su ya da sıcaklıktan etkilendiyse ve bunun çözümünü arıyorsanız bu tarz parke problemlerinin tamiri kolaydır.

 

sudan etkilenen parke

 

Aşama aşama anlatmamız gerekirse:

1.Parkelerin süpürgelikleri sökülür.

2.Duvarla temas halinde olan parkenin fazla kısmı 15-16 mm kalacak şekilde yeniden şekillendirilir.

3.Laminat parkenin zeminle teması tüm noktalardan sağlanır ve kurumaya bırakılır.

4.Boşlukların bırakıldığından emin olduktan sonra süpürgelikler monte edilir.

 

laminat parke kabarması

 

Bir kaç örnekle başımıza gelen laminat parke problemlerini inceleyelim:

Mesela laminat parkenizde su, sıcaklık ya da olası herhangi bir durumdan dolayı meydana gelen problemleriniz şişme, parçalanma, kırılma gibi durumlarda parkeler dikkatli bir şekilde sökülmelidir, zemindeki bozukluklar varsa düzeltilme, nem problemleri varsa kurutulmalı daha sonra yeniden parkeler döşenmelidir. Parke döşemesi yeniden yapılsa dahi tekrar problem çıkabilir mesela zemindeki parkelerle uyumsuz olabilir, birleşim noktasındaki kilit sistemi uyumsuz olabilir bu şekilde problemler karşılaşıldığında yeniden parke sökümü yapılmalı ve uygun parkelerin döşenmesi gerekir. Aksi takdirde çok daha maliyetli problemlere yok açacaktır.

 

rutubetten etkilenen parke

 

Laminat parkedeki sorunlar sadece sudan kaynaklanmaz nemden ve rutubetten kaynaklı problemlerde yaşanabiliyor. Aynı şekilde pvc zemin kaplamaları ve ahşap zemin sistemleri de sudan ve rutubetten etkilenen zemin kaplama türleridir.

Mesela 2 parkenin birleşim noktasında kabarmalar meydana gelebiliyor bu durumda yukarıda önerdiğimiz çözüm önerisini uygulayabilirsiniz. Ve tabi ki uyguladığınız çözümü kalıcı olarak kullanmak istiyorsanız rutubetten devamlı olarak korumalı en azında korunmaya çalışmalısınız.

Bugüne kadar yaşanmış en ciddi parke problemi su basmalarından sonra oluşmuştur. Bu problemi es geçmemeli hemen müdahale etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yerden Isıtmalı Zemine Parke Döşenir mi?

başıklı makalemizde, parke ve ısıtma sistemi uyumu hakkından bilinmesi gerekenlerden bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı