Ahşap Zemin İçin 6 Gizli İpucu!

Evimiz kendimizi en güvenilir , en rahat, en mutlu hissettiğimiz yerdir. Bu nedenle Evin her alanı,her detayı çok iyi inceleyip,rengine,şekline,durumuna ve özelliğine göre en uygun seçimleri yaparak yaşadığımız alanları daha estetik ve daha zarif bir hale getirebiliriz.Evimizin her mekanında bulunan ve sürekli olarak kullandığımız zeminler için farklı kaplama malzemeler ile dekorasyon önerileri vardır.Bu kaplama malzemelerinden en sağlıklı,en kolay temizlenebilir olanı,en görseli olan ahşap kaplamalar ile zeminlerimiz daha yaşanabilir hale getirebiliriz.Zeminlerin ahşap ile kaplanması için farklı ağaç türlerinden yapılmış parke kaplamalar,ağaçların estetik hale getirilerek kullanıldığı ağaç kaplamalar,ağaç türlerinden elde edilen ve üst yüzeyleri yontularak özel bir işlem ile zarif bir görünüm kazandırılan kütükler ile kaplayarak odalarımızın zeminini ağaç ile daha görsel bir hale getirerek  ayak sağlığımızı koruduğumuz gibi evimizde kullandığımız mobilyaların ve aksesuarların daha şık görünmesini sağlayabiliriz.

Ahşap zeminleri daha estetik ve daha dikkat çekici kılabilmek için yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır.Öncelikle evinizin iç mekanlarına kaplatmayı düşündüğünüz ahşap türünü ve ahşap modelini tarzınıza kişiliğinize ve zevkinize uygun biçimde seçmeli ve kullanmış olduğunuz mobilyalar için düşündüğünüz dekorasyon bütünlüğüne uyumlu olmasını sağlamalıyız.Ahşap seçiminde renk ,estetik kaygı,görsellik kadar ahşabın kalitesi,yüzey görselliği,kolay montajı,toz tutmaması,dayanım süresi ve sağlıklı olması da  önemlidir.ahşap seçiminde bütün kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yapmalı ve evinizin ahşap zeminler ile güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.Ahşap zeminler için dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise ahşapların renk seçimidir.Ahşaplar zamanla canlı renklerini yitirdikleri için kimyasal yüzey parlatıcılar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da canlılığını yitirmiş ahşap zeminleri kaldırıp bütçeniz var ise yanisini tekrar zemine kaplayabilirsiniz.Bu yöntem çok maliyetli olacağından ahşap zemin için seçilecek olan ahşabın kalitesine,üretici firma güvenilirliğine, parkelerin test raporlarına bakılmalı bu önemli noktalara dikkat edilerek ahşap seçimi yapılmalıdır.Ahşap seçiminden sonra yapılması gereken en önemli nokta ahşabı zemine döşeyecek ustanın seçilmesidir. Piyasa da çok fazla ahşap kaplama ustası bulunmakta ve birçok usta ahşap kaplama işini ehil bir şekilde yapamamaktadır.Bu nedenle ahşap kaplatmak için bulacağınız usta ahşap aldığınız firmalar ile çalışan kaliteli işçiliği bulunan ustalardan seçilmelidir.

Ahşap kaplama malzemelerinin ve ustasının bulunmasından sonra evimizin iç zeminin ahşap ile kaplayıp ferah ferah ahşap zevkini yaşamak sizlere kalıyor.Ancak ahşap kaplama işleminden sonra esas  iş sizlere düşüyor.Ahşap bakımı önem ve özen isteyen bir işlem olarak önünüzde duracaktır.Ahşap zeminle kolay ve çabuk kirlenen,bakımı ve temizliği yapılmadıkça leke tutan yapılardır.Bu nedenle evimizde bulunan ahşap zeminleri ahşaplara zarar vermeyecek temizlik malzemeleri ile sürekli olarak silmeli,doğal yöntemler kullanarak (reçine gibi) parlak kalmasını sağlayarak ahşapların daha parlak ve daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz.Ahşap bakımı yapılmadıkça ahşap yüzeyleri yavaş yavaş kabarmaya başlayıp yüzey parlaklığını kaybedecek ve bir süre sonra evinizin içinde çirkin bir görüntü oluşacaktır.Bu tür olumsuz ve çirkin görüntülere izin vermemek için ahşap zemin bakımlarının ve temizliklerini dikkatli bir biçimde yapmalıyız.

 

AĞAÇ TÜRLERİ HAKKINDA BİLGİLİ OLMALISINIZ
Ahşap detaylı oda dekorasyonu

Ahşap kaplama için kullanılan malzeme türleri bir çok ağaç türünden elde edilmekte ve kullanılmaktadır.Her ağacın sertliği,dayanıklılığı,ömrü,görselliği ve deseni farklı olduğu için evlerimize almayı düşündüğümüz ahşap kaplama malzemelerinin hangi ağaçlardan yapıldığını bilmemiz gereklidir.Evimize ahşap kaplama yaptıracağımız zaman yapmamız gereken öncelikle iş ağaç türlerini,araştırıp hangi ağaç türlerinden yapılan ahşap kaplama malzemelerinin daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olduğunu öğrenmeli ve maliyet araçtırması yaparak bütçemize en uygun istediğimiz dayanım özelliklerine uygun,sağlıklı ve kaliteli ahşap malzeme seçimini bilinçli bir şekilde yapmak hem evimiz için hem  bütçemiz için daha akıllıca olacaktır.

 

AHŞAP ZEMİNE YANLIŞ SEÇİMLER YAPMAK

Ahşap zemin kaplaması  dekorasyonu

 

Ahşap kaplama malzemeleri seçimleri yapılıp içi mekanlara uygulaması yapıldıktan sonra ev kullanıcılarına düşen en önemli görev ahşap bakımını yaparak ahşap zeminlerin dikkat  çekici,görsel , estetik ve şık bir görünüme sahip olması sağlanabilir.Ancak ahşap zeminler için yapılması gereken işlemlerin dışında yapılmaması gereken işlemler de vardır.Bu işlemlerin başında daha parlak görünmesi için tavsiye edilmeyen kimyasal temizleme malzemelerinin ve kimsayasal parlatıcıların kullanılmasıdır.Kullanacağınız kimyasal temizlik malzemeleri ahşaplara zarar verecek,yüzey görünümü ve yüzey parlaklığını kaybetmesine neden olacaktır.Ayrıca ahşap kaplama uygulaması yapıldıktan sonra ahşapların üzerinde mobilyaların sürüklenmemesi ve ahşapların çizilmesine yol açacak işlemlerin yapılmaması gereklidir.

 

AHŞAP BAKIMI İÇİN DOĞRU MALZEME KULLANMAK

Zemin kaplamasında Ahşap bakımı

Ahşap bakımlarında yanlış işlemlerden kaçınmak ve doğru işlemler yapmak gereklidir.Bunun için yapılması gereke en öncelikli işlem ahşap üretici firma tarafından tavsiye edilen doğal bitkilerden elde edilmiş ahşap parlatma ve temizleme sıvıları kullanılarak ahşapların günlük temizliği ve parlaklığı sağlanmalıdır.Ahşap malzemeler özen gösterilmesi gereken ve özel işlemlerden geçirilerek elde edilmiş olan malzemeler olduğu için her temizlik ve parlatıcı sıvı ile temas etmesini önlemek ve daha dikkatli bakım yapmak gereklidir.

 

AHŞAP BAKIM ÇEŞİTLERİ

Ahşap bakım çeşitleri

Ahşap türleri çok çeşitli ağaçlardan elde edildiğinden her ağaç türünün farklı bakım ve temizlik işlemleri vardır.Bu nedenle her ahşap malzeme için aynı uygulama yapılmamalıdır.Ahşap bakımları yapılırken kullanılan ahşap ağaç türüne göre üretici firma ve daha önce kullanılmış olan bakım yöntemlerinden ahşap ıslatılması ve ahşap temizlik işlemleri yapılmalı,ahşap ömrü ve ahşap canlılığı korunmalıdır.Kestane,gürgen gibi ağaçlardan elde edilen ahşap kaplama malzemeleri için özel ahşap parlatma malzemeleri tercih edilerek ahşaplar korunmalıdır.

 

AHŞAP BAKIM DETAYLARI

Ahşap bakım detayları

Ahşap bakımı çok basit bir konu gibi görünse de  aslında zeminler için en önemli konulardan birisidir.Ahşap bakımı yapılırken ahşabın kullanıldığı yere göre bakım işlemleri yapılmalıdır.Zemin kaplamaları için ahşap kaplama malzemesi türüne göre seçim yapmalı,ahşaplar tavanda kiriş olarak kullanılmış ise bu ahşapların bakımları hem ağaç türüne hemde kullanım yerine göre bakım yapılmalıdır.Zamanla yıpranmaya başlayan ahşaplar için ağaç reçinelerine ve bal mumu karışımlarının bulunduğu özel karışımlar ile ahşapların bozulmasını önleyerek daha uzun ömürlü olması sağlanmalıdır.

 

AHŞAP KAPLAMA MALZEME FİYAT ARALIKLARI

Ahşap kaplama malzeme fiyatları

Ahşap malzemeler renk ,ağaç türü,görsellik, desen ,kalite ve özelliğine göre fiyat aralıkları bulunmaktadır.Evlerinize kaplama yapmak istiyorsanız bütçenize uygun,istediğiniz özellikleri taşıyan ve istediğiniz ağaç türünde ahşap kaplama malzemeleri tercih ederek evinizin ahşap zemininin daha dikkat çekici ve daha görsel olmasını sağlayabilirsiniz.Ahşap kaplama malzemeleri için çeşitli üretici firmaları ile doğrudan irtibata geçerek fiyat araştırması yapabilir veya çeşitli büyük alış veriş merkezlerinde bulunan hırdavat bölümlerini gezerek ahşap malzeme fiyat araştırması yaparak bütçenize uygun olan kaplama malzemesi türünü belirleyebilirisiniz .Ahşap malzemelerin türlerine göre  fiyatlarının farklılık göstermesi nedeniyle fiyat araştırmasının dikkatli yapılması gerekmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı