Parke Gıcırtısı Nasıl Önlenir?

Eviniz için en çok içinize sinen mobilyaları aldınız, mobilyalara uygun halıları ve perdeleri  de aldınız. Bir eksik var! Zemin döşemesi mobilyalarla uyumlu değil, güzel bir araştırma yaparak pvc kaplama, lamine parke ve laminat parke seçeneklerinden dekorasyonunuza en yakışan zemin sistemini de seçtiniz. Hiçbir sorun yok gibi görünüyordu ki parkeleriniz gıcırdamaya başladı. Her adım başı sinirleri bozan bir  sesle karşı kaşıya kaldınız.

Acaba bunun sebebi parkeye dökülen sular mı? Kalitesiz parke almış olmanız mı? Sorunun ustadan kaynaklanıyor olması mı? Yanlış döşenmesi mi?

parkeden çıkan ses nasıl yok edilir

Aslında hepsinden biraz dersek çok doğru olacaktır. Hemen detaylı bir şekilde anlatalım. Parke zeminleri maalesef kullanıldıkça, zaman geçtikçe yapısında gevşemeler olacaktır ve bu gevşemelerden kaynaklanan “gıcırtı” diye tabir edilen ses meydana gelecektir.

Parkelerin üstünün güzelliği kadar alt yapısının da güzel olması çok önemli! Parkelerin altına mutlaka kullanılması gereken şapı veya parkelerin altında bulunan desteklerin hareketleri, hatalı çivileme çalışması, kalitesiz zemin şapı, malzemeyle uyuşmayan şap kullanılması, az malzeme ile yapıştırma işlemi, hatalı parke yapıştırma, rutubete maruz kalması ya da çok kuru kalması, gıcırtınızın sebepleri bunlar diyebiliriz.

Ustanıza güvenmek zorundasınız, yapacağı işçilik gıcırtı duymanıza ya da duymamanıza sebep olacaktır. Bu yüzden güvenilir zemin sistemi üretenlerini ve çalışanlarını tercih etmelisiniz. Parkelerinizin hatalı bir şekilde zemine yerleştirilmesi, iki parkenin bağlantı noktasının hatalı olarak kaynaştırılması bu gıcırtılara neden olabilir.

parke zemin yapıştırıcısı

Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman sorunlu bölgeye parke yapıştırıcısı sürebilirsiniz. Bir diğer öneri olarak parkeler zemine sabitlenebilir. Gıcırtının mevcut olduğu yerlere grafit ya da vaks ile müdahale edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta şu ki bunları gıcırtı olmasına tedbir olarak gıcırtı mevcut değilken sürmek zarar verici olacaktır, bu uygulamaları gıcırtı olması durumunda uygulamalısınız.

Bunların uygulanmasına rağmen hiçbir değişiklik olmadıysa vesorunlar artıyorsa geriye kalan tek çözüm sil baştan parke döşemesi yaptırmak. Parkeleriniz sökün ve yeniden döşeyin!

Rahatsız eden bu sesleri engellemek için döşemelerinizi yağlamayı deneyin. Panellerin birleşim noktalarına çok az miktarda pudralı sabun taşı, talk pudrası, pudralı grafit dökerseniz bu gıcırtıların kesilmesine yardımcı olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Parke Temizliği için Faydalı İpuçları başıklı makalemizde,

parkelerin ömrünü uzatacak ve her zaman parlak kalmasını sağlayacak temizlik yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı