Parke Temizliği için Faydalı İpuçları

Laminat parkelerin, lamine parkelere ya da pvc kaplamalarına göre en çok tercih edilme sebebi görüntüsünde ki şıklığı, kullanışlı olması, temizliği kolay olması ve monte edilmesi en kolay zemin türlerinden birisi olmasıdır. Peki evimize ya da iş yerimize döşemesini yaptırdığımız parkelerin temizliği nasıl yapılır, bakımı nasıl olmalıdır? Şimdi hep beraber inceleyelim.

Parkeleriniz İçin Temizleme Rutini Belirlemelisiniz
laminat parke nasıl temizlenir

Zemin sisteminizin her zaman parlak laminat parkeler olarak kalmasını ve ilgi çekmesini istiyorsanız; çizilmekten, şişmesinden, yıpranmasından korumalısınız. Ve bunun çözümü de düzenli olarak bakımını yapmaktan geçiyor. Maliyeti yüksek temizlik ürünlerine ihtiyacınız yok, sert kimyasallara veya bulunması zor temizlik ürünlerine de ihtiyacınız yok. Her evde bulunan  kuru bir paspas ile  çok güzel temizliğinizi yapabilirsiniz.

 

Temizlik Ürünü Olarak Bebek Şampuanı Kullanın
temizlik püf noktaları

Evlerimiz de yer döşemelerinde kullandığımız yüzey temizleyicileri yerine bu kez bebe şampuanı kullanmaya ne dersiniz? Zemin kaplamalarında yüzey temizleme konusunda gerçekten tavsiye edilen bir yöntem olarak gündemde yer alıyor. Şampuandan birazını, kovanızdaki suya ekleyin ve bu karışım ile parkelerinizin bakımını tamamlamış olun.

 

Standart Zemin Fırçalarından Vazgeçin!
parke temizliği nasıl yapılır

Herkes aynı fırçaları kullanıyor, ben nasıl bu alışkanlığımdan vazgeçerim? Diyorsanız: Dekorasyon konusundan uzmanlaşan kişiler parkelerinizi temizlerken sert mopları ve fırça kılı yüzey temizleyicilerini kullanmak yerine kılları yumuşak fırçaları ya da ıslak olmayan toz paspasları ile temizliğinizi yapmanız gerektiğini söylüyorlar.

 

Lekelere karşı Alkol Kullanın!
laminat parke bakımım

Mobilyanıza ya da parkenize oje, mürekkep, yapıştırıcı, ayakkabı cilası, saç boyası gibi lekeler döküldüğünde bu lekeler için müthiş bir karışım tarifi veriyoruz!

Alkol ve suyu eşit miktar da bir kaba koyun ve karıştırın, elde ettiğiniz bu karışımla lekeli yerleri nazikçe silin ve artık lekeler yok.

 

Dökülen Suya Anında Müdahale Edin!
laminat parke bakımı nasıl yapılır

Bilinen bir yanlıştan bahsedelim. Yere dökülen suyu kendi haline bırakıp kurumasını beklemek ister üşengeçlikten olsun isterse cahillikte, sebep ne olursa olsun sonu hüsran olacaktır. Zemin kaplamanıza eğer sıvı bir şey döküldüğünü gördüyseniz anında müdahale edin ki sıvı parkenin dibine inmeden halletmiş olun. Sıvının dibe inmesi engellerken aynı zamanda yüzeyde leke kalmasını da engellemiş oluyorsunuz. Peki nasıl silmemiz gerekiyor? İlk müdahale herhangi bir şey ile yapılabilir yeter ki sıvıyı çeksin. Bundan sonraki aşama da kuru bir bez veya havlu ile fazla suyu almanız gerekiyor.

 

Temizlikte Sirkenin Marifeti Büyük
parke bakımı

 

Laminat parkenizin renginin solduğunu mu düşünüyorsunuz? Ya da çocuklar eve geldiğinde parkenizde çamur izleri mi bırakıyorlar? Görüntüsünün kirli olması sizi rahatsız mı ediyor? Çözüm SİRKE!  Sirke ve suyu eşit miktarda karıştırıp, nazik hareketlerle parkeleri deformeye uğratmadan silin. Bilmemiz gereken durum şu ki sirke asidik bir yapıya sahip olduğu için KESİNLİKLE tek başına parkelere uygulamamalısınız. Su ile seyreltmelisiniz. Bu kez de kokusu rahatsız ediyor diyorsanız, camlarınızı açıp havalandırma işlemi etkili bir çözüm olacaktır ya da daha güzeli su kovanıza birkaç damla limon veya  nane gibi yağlardan damlatırsanız kokuyu bastırmış olacaksınız.

 

Sıcak Su Kullanımı
parke bakım tüyoları

Pvc zemin kaplamalarına göre daha çok temizlik ihtiyacı olan laminat parkeleri bazen dip köşe temizlemek gerekiyor. En iyi bilinen temizlik ürünü olarak “su“ ilk çağlardan bugüne kadar her derdimize devadır. Ayda bir uygulayamazsanız bile iki ayda bir yalnızca suyla temizlemenizi öneriyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta şu ki: Hiç beklemeden hemen kurulamalısınız aksi takdir de parkeleriniz de kabarma olacaktır.

Laminat parkeler hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız bir önceki yazımız olan 

Laminat Parke Kanserojen midir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  başlıklı makalemize

bir göz atmanız da fayda var.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı