Laminat Parke Kanserojen midir?

Günümüz gereği üretilen malların pazarlama stratejileri “rekabete dayalı” ve rekabet dışında başka hiçbir şeye önem verilmiyor dersek pek te yanılmış olmayız. 21.Yüzyıl’da benimsenen bu rekabet anlayışından dolayı “rekabette fayda vardır” algısı doğrultusunda  üretilen mal ve hizmetlerin kalitesinin düşmesine neden olabilmekte. Ve oldu da! Maalesef bu yanlış algıdan en çok bilinen zemin kaplama ürünleri olarn pvc zemin sistemleri, laminat parke ve lamine parkeler de nasibini aldı.

Örnek vermek gerekirse A fabrikası global rekabet ortamında, laminat parke ürünlerini ucuza mal edebilmek için kaliteden ödün veriyorlar. Ya da ürün çeşitlilikleri arasında düşük kalitede ürünler sunuyorlar.

Düşük kalitede, sırf para kazanmak amacıyla üretilen ürünlerin sağlık açısından pek kaliteli olmadığı  hatta kimyasal maddeler içerdiği kanıtlamış bir gerçektir.

 
Laminat Parke’ye Kanserojen Madde Nasıl Yerleştirilir, Neresinde ve Nasıl Kullanılır?

 

laminat parke renk seçenekleri

Ucuz, düşük kalite de Laminat Parke ürün yapı bileşeninde mevcut olan, insan sağlığı için büyük risk oluşturan formaldehit kimyasal maddesidir. Bu kanserojen maddeyi içere ürünler büyük tehlike teşkil etmektedir. Parke üretiminde bu maddenin kullanım oranı ne kadar artarsa; parkenin imalat maliyeti de o oranda düşmektedir.

Sektörün acımasız oluşundan dolayı bilinçsiz müşteriler, büyük laminat parke firmalarının bile formaldehit maddesini olması gerekenden fazla oranda kullanmaya itmektedir. Ucuz laminat isteyen müşteriler aslında ne istediklerinin farkında bile  değiller! İstedikleri şu ki; Kanserle oturmak, kanserle kalmak, kanserle yemek yemek gibi çoğaltabileceğimiz örnekleri talep etmiş oluyorlar. KISACA UCUZ LAMİNAT PARKELER KANSEROJEN RİSKİ TAŞIYOR.

 
Peki Hangi Şartları Saplayan Parkeler Formaldehit Barındırmaz , Nasıl ayırt edeceğiz?

 

E1 logosu

  1. Avrupa Birliği Ülkeleri bu probleme yasal düzenlemeler getirmiştir. E1 Belgesi adında bir Belge laminat parkenin sağlığa uygun olduğunu gösteriyor.Satın aldığınız parkelerin ambalajı üzerinde bu ibareyi mutlaka arayın.
  2. E1 ibaresi formaldehitin standartlara uygun miktarda kullanıldığını gösterir. Yani kullanılan formaldehitin miktarı sağlığımızı tehdit edebilecek sınırların çok altında kullanılmıştır.
  3. Parke seçiminde Ağaç oranı da önemli bir unsurdur. Parkelerde bu oran  %x  - %80 arasında değişkenlik gösterebilir.
  4. Ağaç bileşen orantısı laminat parkenizin sağlık standartlarına uygunluğunu dile getiren en önemli göstergedir.

Ağaç kullanım oranı ne kadar yüksekse bu kullanacağımız parkenin o kadar sağlıklı olacağına işarettir.

 

Çok Önemli Bir Soru : Laminat Parke Kutularının Üzerinde E1 Belgesi Olmadan Varmış gibi Yazılabilir mi?

 

laminat parke katalogu

 

Maalesef yazılabilir... Çözüm olarak “ marka olabilmeye başarmış” laminat parke markalarından alışveriş yapmaktır.

Dünya sağlık örgütü formaldehit kullanmayan firmaların laminat parkelerin, lamine parkelerin ve pvc zemin kaplamalarının üzerine bu ürün sağlıksız herhangi bir madde içermez anlamına gelen MAVİ MELEK AMBLEMİNİ kullandırmaktadır. (Bu amblemi birkaç ithal marka kullanmaktadır.) Yer yüzündeki  var olan her maddenin içinde kimyasal bileşen bulunmaktadır. Hatta kendimiz oluşturduğumuz eşyalarda bile kimyasal maddeler mevcuttur. Mühim olan üretimi yapılan üründe; sağlıksız olan kimyasal madde değil, gerekli orandan fazla kullanılan maddelerin tespitidir.

E1 BELGESİ olan bütün laminat parkelerin sağlığa zararlı bir yan etkisi YOKTUR.
 

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Teknoloji her an değişmekte ve gelişmekte ee haliyle kimyasal maddeler içeren ürünleri her alanda karşımızda görebiliyoruz. Bütün firmaları kapatın sağlığımız herşeyden  önemli diyerek bu gidişata dur diyemiyoruz da durum böyleyken yapabileceğimiz en önemli tedbir firmaya ”Yer Döşemeleri olan Pvc zemin kaplama, Laminat parke, lamine parke ürünlerinizde E1 Belgeniz var mı ?“ sorusu olacaktır.

Bir önceki yazımız da Merdiven de Laminat Parke Tasarımı  nasıl olmalıdır?

sorularına görsel örneklerle cevaplar verdik. Makalemiz de ilgilinizi çeken bir şeyler olabilir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı