Merdiven de Laminat Parke Tasarımı

Ahşabın diğer yer döşemelerine göre daha çekici olduğunda hem fikir olduğumuzu düşünüyoruz. Pvc zemin kaplaması, laminat parke ve lamine parke'ye kıyasla daha estetik, daha sağlam ve hiç şüphesiz rakiplerine göre daha sağlıklı  yapısı olduğunu kanıtlanmış bir gerçektir. Eskiden sadece yatak odası ya da misafir odası gibi daha özel odalarda  kullanılırken günümüzde artık banyoda bile kullanılır hale geldi. Bu da ahşap zemin severlerin tarzını her alanda gösterdikleri anlamına geliyor. Banyo da bile kullanılıyor demişken neme ne kadar dayanıklı olduğunu da dile getirmekte fayda var. Bu kadar neme rağmen bakteri veya micro organizma barındırmaz bir yapısı mevcut.

 

merdiven de laminat parke

 

Ahşap zemin kaplamalarını sadece ev ortamında değil iş yerlerinde de görmek mümkün artık. Hatta artık merdivenlerde zemin kaplaması olarak da karşımıza çıkmakta. İster ev eşyalarıyla isterse de ofis mobilyalarıyla harika bir renk uyumu oluşturuyor. Renk uyumunun yanı sıra şıklık ve zerafet kattığınıda görebiliyoruz. Şimdi bir düşünelim. Evimize merdiven yaptırmak istiyoruz, uygun ustayı bulduk ve yaptırdık diyelim. Ama tasarımdaki beton görüntüsü sizi rahatsız ediyor. Beton zeminin üstüne özel ahşap tutkalı dökerek laminat parke ya da lamine parkeyi yapıştırabilirsiniz.

 

merdiven de laminat parke
Şöyle bir karşılaştırma yaparsak :

"Tabi ki ahşabın estetikliğini ve şıklığını laminat sağlayamasa da gene de tercih edilebilir bir zemin sistemidir. Ahşabın temizliğinin kolaylığıyla nemli bezle zamandan ve bütçeden tasarruf  edip merdivenlerinizi silebilirsiniz. Laminat parke merdivenler ise ahşaba göre daha dayanıklıdır. Ve uzun yıllar kullanıldığından çok nadir sorun çıkaran bir yapısı vardır."

 

merdivende laminat parke

Merdiveninizi yaptırırken mutlaka araştırma yapmalısınız. Hatta tanıdık  birkaç kişinin lafına sözüne kanıp direk işe girişmemelisiniz. Bir merdiven yapımı kolay görünsede son derece ince düşünülüp, tasarlanması güç bir hizmettir. Cevap verilmesi gereken önemli sorular mevcut. Örnek vermek gerekirse, nereye yapılacak, nasıl bir model tercih edilecek. Aslında çok sıradan sorular gibi görünse de önem taşıyorlar çünkü bu sorular neticesinde kaç basamaklı olucağına karar verilecek.

Biraz işin biraz teknik boyutundan bahsedelim. Rıht denen bir terim var, nedir bu terim hemen açıklayalım: İki basamağı  birleştiren dikey düz yüzey anlamına geliyor ve bu  değeri bir basamakta eşit olması gerekiyor aksi takdirse sağlıklı bir merdiven elde edemesiniz. Eğer merdiveninizin bir tarafı boşluğa bakıyorsa, merdiveninizin malzemesine uygun olarak korkuluk yapılması mantıklı bir karar olacaktır. Tercihinizi sağlığı ön planda tutarak seçmelisiniz bu da ergonomik olması gerektiği anlamına geliyor.

Nitekim evde küçük çocuklar olabilir ve biz onların sağlığını ve güvenliğini de düşünmek sorundayız ve tabii ki sizde! Bir merdiveni inip çıkarken insanı yormaması da önemli bir etkendir buna da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan  Ticari Vinil Zemin Kaplamaları başıklı makalemizde,

neden  Ticari Vinil Zemin Kaplamalarını tercih etmelisiniz buından bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı