Laminat Parke Hakkında En Çok Merak Edilenler

Yer döşemesini yaşamımız boyunca birkaç kere yaptırırız ve bu yüzden de birçoğumuzun yer döşemeleri hakkında çok fazla fikri yoktur. Doğal olarak bu işe başlamadan önce kafamızdaki soru işaretlerini ve kararsızlığı yok etmeye çalışırız ve en iyisini almak isteriz. Biz de en fazla kafa karışıklığı yaratan konuları derledik ve size en uygun parkeyi almanız için özellikle yanlış bilinen doğruları yazımıza ekledik. Şimdi onlara bir bakalım.

laminat parke ve sağlık

Laminat Parke insan sağlığına zararlı mı?

Her ürünün sağlıklısı ve sağlıksızı olduğu gibi laminat parkenin de vardır. Bazı laminat parkelerin zararı yokken bazılarının ise vardır. Laminat parke ve mobilya gibi birçok üründe kullanılan formaldehit kimyasalı kanserojen ve tehlikeli algısını oluşturur. Kimyasal maddenin olduğu her ürün tehlikelidir diye düşünülse de yanlış bir kanıdır. Birçok üründe olduğu gibi laminat parkede de kimyasal bulunur tabii fakat kimyasal maddeler belli bir ölçüden sonra insan sağlığına zarar verir. Bir parkenin zararlı olup olmadığını anlamanın ilk yolu E1 – E2 sağlık belgesinin olup olmadığıdır. Bu belgenin olduğu ürünlerde insan sağlığına zararlı olacak derecede kimyasal madde bulunmaz. Bu ölçünün altında olan ürünler E1 – E2 sağlık belgesi alabiliyorken, ölçünün üstünde olan ürünler alamazlar ve sağlıksız kabul edilirler.

Bir laminat parkenin insan salığına zararlı olup olmadığını anlamanın diğer yolu ise Mavi Melek amblemidir. Mavi melek ambleminin bulunduğu hiçbir üründe sağlığa zararlı en ufak bir madde bulunmaz.

 

Laminat Parke Dayanıksız Mıdır?

Aksine, laminat parke oldukça dayanıklı bir üründür. Diğer ürünlerden farklı olarak özel yüzey kaplaması sayesinde sert darbelere, çizilmeye ve bile dayanıklıdır. Ağır mobilyaların baskı izinden de etkilenmez. Sağlamlık anlamındaki dayanıklılığının yanında başka yönlerden de dayanıklıdır. Aleve karşı dayanıklıdır ve kolay kolay yanmaz. Güneş ışığından dolayı veya uzun yıllar kullandıktan sonra bile herhangi bir solma yapmaz.

dayanıklı laminat parke

 

21. Sınıf Laminat Parke Kalitesiz Midir?

Hayır, kalitesiz değildir. Kaliteli ve kalitesiz parke sınıfları vardır fakat belli standartların üstündeki parkeler 21. Sınıftan başlar. Yani 21. Sınıf laminat parke her halukarda standartların üzerindedir. Tabii her laminat parke sınıfı için uygun alanlar mevcuttur. Şuan 21. Sınıf laminat parke Avrupa’da en fazla kullanılan sınıftır. Avrupa standartları gibi bir olgu da mevcut olduğu için bu sınıfın kalitesiz olması pek mümkün değildir. Aslında kaliteye bakarken sınıfa göre bakmanın dışında markaya da bakmak gerekir. Kendini kanıtlamış markaların 21. Sınıfıyla merdiven altı markaların 23. Sınıf ürünleri benzer kalitede olabilir. Ayrıca bu sınıf için de oldukça uygun alanlar vardır. Konutlarda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle yatak odası ve çocuk odası gibi odalar için çok uygundur senelerce hiçbir sorun yaşamadan kullanılır.

 

Ayrıca Laminat zemininizin bakımı ve parlak kalması için neler yapılabileceğini öğrenmek için Laminat Parke nasıl parlatılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı