Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor ki tek bir kural söyledikten sonra ömrünüzün sonuna kadar laminat parkeleriniz, lamine parkeleriniz ve Pvc zemin kaplamalarınız ya da hangi zemin sisteminiz olursa olsun ışıl ışıl olacaktır demek asla ve asla mümkün değil hatta bu şekilde söylenen sözlere asla itibar etmemelisiniz. Herkes gibi sizde 20 yıllık parkeleriniz bile ışıldamasını, parlaklığından hiç bir şekilde ödün vermemiş olsun istiyorsunuz. Bazı noktalarda dikkatli davrandığınız takdirde neden mümkün olmasın ki?
Biz size, sirkeyle suyu karıştırın silin artık her yer ışıl ışıl olacak diye bir tavsiyede bulunmaktan ziya de hem parlamasını hem de uzun ömürlü olmasının sağlayabileceğiniz püf noktalardan bahsedeceğiz.

Genel olarak bilinen bazı önlemlerde anlatmaya başlayalım, yapısı dokusu sert temizlik ürünleriyle zemin kaplamalarınızı (pvc zemin sistemi, lamine parke, laminat parke) sert hareketlerle silmemenizi tavsiye ediyoruz. Yapısı daha yumuşak temizlik ürünleriyle mat parkelerinizi parlak parkelere çevirebilirsiniz. Birkaç temizlik ürününden bahsederek işin teknik kısmına değinmek istiyoruz.

parlak laminant parke

Zemin kaplamalarınızı aşındırmayan ve yapısından ağır kimyasallar bulunmayan ahşap temizleyicileriyle temizleyebilirsiniz. Ayrıca sıvı bulaşık deterjanları da işinizi görecektir. Temizleme yöntemlerinden pek bilinmeyen bilgiler yok aslında. Ölçülerinden bahsedersek ılık suya 1-2 ölçek temizlik ürününden eklediğinizi takdirde laminat parke ve lamine parkelerinizi yumuşak yapılı bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. MUTLAKA kuru bez yardımıyla kurulamayı unutmayın ve daha sonra parlak bir görünüme sahip yer döşemelerinizi güle güle kullanmaya başlayın.

Varsayalım ki sıvı deterjanı temin edemediniz ne yapabilirsiniz. Parkelerinizi temizlemek için arap sabunu büyük işler çıkaracaktır. Arap sabunu yapısı gereği parlaklığı koruyan doğal temizlik ürünlerindendir. Çok köpürmesinden dolayı temizlik ürününü elde ederken su, arap sabunu ve sirkeden faydalanın. Bu şekilde hem köpürmeyi azaltmış olacaksınız hem de dezenfekte özelliğini artırmış olacaksınız.

Size çok az bilinen bir ipucu vermek istiyoruz. Dibi tutan tavaların ya da tencerelerin temizlenmesini sağlayan metal renkli telleri hepimiz biliyoruzdur. Evet işte o ürünü asla laminat parke ve lamine parkelere SÜRMEYİN!

laminat parke nasıl parlatılır

Yer döşemelerinin en büyük düşmanı böcekler değil su’dur. Her ne koşulda olursa olsun parkelerinizi ıslak bir halde bırakmamalısınız. Kuru kalmasına çok dikkat edin aksi takdirde çok maliyetli can sıkan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir diğer ince detay ise laminat parkenin görünümünü uzun süre muhafaza etmesi için belirli zaman aralıklarından cilalama yapılabilir. Sprey cila parkeye püskürtülür. Temiz bir bez yardımı ile yayılana kadar silinir. Bu sayede kolayca çizilmemesi için önlem almış olacaksınız. Ve diğer temizlik zamanında işinizi kolaylaştırmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Parke Düşmanı Böceklerden Nasıl Kurtulunur? başıklı makalemizde,

parkeleri içten kemiren böceklerden nasıl kurtulabilirsiniz bundan bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı