Laminat Parke Boyanır mı?

Bir hevesle seçtiğiniz zemin sisteminizden sıkıldığınız oldu mu? Bu bahsedeceğimiz öneriler bütün zemin sistemlerini kapsamamaktadır. Eğer Pvc zemin kaplamasında uygulama yaparsanız olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Bugün ele alacağımız en çok tercih edilen yer döşemesi olan laminat parkeyi kapsamaktadır. Koyu renk olarak zemininize döşemesini yaptırdığınız laminat parkeden açık renkli parkeye geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bazen tüketicilerde tam tersi de söz konusu olabiliyor. Evlerine ya da iş yerlerine açık renkli laminat parke ya da lamine parke döşemesi yaptıran tüketiciler koyu renkli parkeye geçiş yapmak isteyebiliyor.

Bu geçiş döneminde kapılması gereken şey bütün zemin sistemini değiştirmek midir? Tabi ki değil. Ama benim önerilerle uğraşacak vaktim yok ekonomik olarak bu değişim sürecini kaldırabilirim diyorsanız hiç okumaya devam bile etmeyin size kolay gelsin. Biz biraz daha maliyetsiz bu durumu atlamak isteyen tüketicilere hitap etmek istiyoruz.

laminat parke boyanır mı

Beraber çalıştığımız ustalardan öğrendiğimiz kadarıyla çok tavsiye edilen bir yöntem olmadığını söyleyebiliriz. Sebebini de hemen belirtelim ki kafanızda soru işareti kalmasın. Laminat parke ve lamine parkelerde renk değişikliğine gitmek isteyen tüketicilerin karşılaştığı ilk durum şudur ki kısa sürede aşınma ve boya kalkmasıyla karşılaşıyorlar. Değişim sürecinin başında çok fazla bir problem çıkmadığı görülse de çok ama çok kısa zaman içinde aşınmalara maruz kaldıklarını dile getiriyorlar. Ve bu kez başka arayışlara giriyorlar. “Yüzeyi aşınan laminat parke tamiri nasıl yapılır? Aşınmaya maruz kalan lamine parke nasıl düzeltilir?” gibi bir çok sorulara cevap aramaya başlıyorlar.
Şu ana kadar birçok firmaların ofis içi değişiklik adı altında bu uygulamayı yaptırdığını ve aşırı trafik yoğunluğu sebebiyle evlerdeki aşınma oranına kıyasla çok daha erken sürede ofis zemin kaplamalarının deformelere uğradığını gördük.

laminant parke boyanır mı

Peki neden Laminat parkeler boyama aşamasında aşınmaya maruz kalıyor?

Cevabımızı: Laminat parke ve lamine parkelerin yapısı gereği yüzeyleri çok sert bir yapıdadır. Bir benzetme yapılması gerekirse neredeyse porselen tabaka kadar katı bir dokusu vardır. Yapısı bu kadar sert olan zemin kaplamalarına söz geçirmekte kolay olmuyor. Bu sert yapıyı kırmak için sonuçlarını düşünmeyen bazı ustalarımız yağlı boya ve tiner bazlı boyaları kullanabiliyor. Her ne olursa olsun ASLA bu iki boya türünü laminat parke ve lamine parkelerinize uygulamamalısınız. Zaten bu bahsi geçen boyama önerileri Pvc zemin kaplamaları için uygun olmadığı yazımızın başında dile getirmiştik.

aşınmış laminat parke

Boyama Yaptığımız Zeminler Kaplamalarında Hangi Boya Türünü Kullandık?

Epoksi adında kuvvetli yapıya sahip bir boya türü var. Bu tür boyaları gemicilik sektöründen kullanıyorlar. Fakat bu boya bile çok kısa bir zamanda aşınmalara ve boya kalkmalarına maruz kaldı. Eğer ne olursa olsun zemin kaplamalarıma boyama işlemini uygulayacağım diyorsanız Epoksi boyalarla boyamanızı tavsiye edebiliriz fakat sonucun değişmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Laminat Parke Nasıl Parlatılır? başıklı makalemizde,

parkeler nasıl parlatılır ve parlatma ipuçlarından bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı