Laminat Parke Arızaları ve Tamir Yöntemleri

1. Laminat Parke Yüzeylerinde veya Ek Yerlerinde Soyulmalar, Çizilmeler Oluşması

Genelde laminat parkeler bu sorunla çok fazla karşılaştığı için birçok firma bu hususta “Laminat parkelerde soyulma yoktur.” garantisi vermemektedir. Laminat parke, lamine parke ve pvc kaplamalarına sahip bir tüketici iseniz zemin kaplamalarınız sağlığı için her zaman tedbirli davranmanızda fayda olacaktır. Bakımının ve önlemlerini rutin bir şekilde yaptığınız takdir de en azından bu sorunlarla uzun bir müddet karşı karşıya gelmezsiniz ama bir gün sizin de başınıza gelebileceğini unutmamalısınız. Peki yer döşemenizde soyulmalar ve çizilmelerle karşılaştığınızı varsayalım ne yapmalısınız? Laminat parkeyi satın aldığınız firmanın teknik servisini çağırıp sorunla ilgilenmesi gerektiğini dile getirebilirsiniz. Firmadan firmaya değişen bir kural olmasından dolayı teknik servis desteği ücretlidir ya da ücretsizdir diye bir genelleme yapamıyoruz. Teknik servisteki arkadaşlar böyle durumlarda genelde parkelerinizi değiştirmeniz gerektiğini söyleyecektir. İster en baştan odanızın zemin kaplamasını değiştirirsiniz isterseniz de sadece problemli bölge de lokal operasyonla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

çizilmiş laminat parke

2. Laminat Parke Panellerinin Aralanması, Laminat Parkelerin Açılması.

Dikkatsiz çalışma ve döşeme hatalarından ortaya çıkan laminat parke ve lamine parkelerde açılma ya da aralanma probleminde firmanızın destek ekibinin zemin yenilemesi dışında yapabileceği başka bir müdahale mevcut değildir. Parkelerde açılma ve aralanmanın sebepleri olarak; işçilik hatası, kalitesi laminat parke, zemin bozukluğu olarak tanımlamada bulunabiliriz.

kopmuş laminat parke profili

 

3. Kapı Önü Çıtası kopması

Her zemin kaplamasına tek tür aksesuarlar uygulamak doğru değildir. Laminat parkenin aksesuarı lamine parkeye uymayacağı gibi, pvc zemin kaplamasının aksesuarları laminat parkeye uyumlu olmayacaktır. Zemin ve aksesuar uyumunu iyi bilen firmalar ve ustalarla çalışmanız ileride yaşayacağınız problemleri en başından halletmek demektir. Aksesuar olarak bahsettiğimiz kapı önü sonlamaları veya büyük mekanlar da kullanılan oda bölme profilleri olarak sınıflandırabiliriz. Bir diğer problem olarak yardımcı aparatlar silikonla yapıştırıldığı için zamanla yerlerinde çıkabiliyor bu da benzer sorunlardan birisi. Aşırı ısıya maruz kalan laminat parkeler de genleşmeden dolayı atmalar yapabilir. “Çözüm önerisi nedir?” sorunun cevabı olarak kopmuş çıtaların(profillerin) altındaki yapıştırma ürünü olan silikon iyice temizlenir ve daha sonra zemine yeni silikon sürülür. Silikonun üzerine yenilenmesini istediğiniz çıtayı koyup artık kurumasını beklemelisiniz. Eğer kuruma işleminde üzerine ağırlık koyarsanız silikonun eşit olarak zemine yayılmasında yardımcı olmuş olursunuz. Ve tabi ki birçok firma laminat parke ve lamine parkelerin aralarında açılmasına garanti veremedikleri gibi kapı önü çıtalarının kopmasına da garanti verememektedir.

Bir önceki yazımız olan  Laminat Parke Boyanır mı? başıklı makalemizde,

parkeler nasıl parlatılır ve parlatma ipuçlarından bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı