Zemin Kaplamasında Mutfak Trendleri

Mutfak için en mükemmel zemin kaplamasını seçmek her zaman zor bir karardır.Bugün ileri üretim tekniklerinin ve süreçlerinin ürünü olan ,mutfak dekorasyonunuzla kusursuz uyum oluşturabilecek zemin kaplama seçeneklerini masaya yatırıyoruz.Geçmişte mutfak zemin kaplamalarında kullanacağı akılların ucundan geçmeyecek materyallerle bugün çabuk aşınma riski de olmaksızın harikalar yaratabiliyor.

Mutfak makalelerimize baktığınızda günümüzde revaçta olan zemin tasarım seçeneklerinin bolluğuna siz de şaşıracaksınız.Toprağın hammaddesini oluşturduğu bu zemin kaplamaları, eski muftaklarda gördüğümüz geleneksel tasarım eğilimlerinden büyük farklarla ayrılıyor. Şimdi ne demek istediğimize biraz daha yakından bakalım.

 

PORSELEN

 

Zemin kaplamasında mutfak

Günümüzde mutfaklarında porselen,özellikle zemin kaplamalarında en revaçta olan materyallerden bir tanesi.Topraktan üretilen ve son aşamada preslenmiş seramik olan porselen zor aşınma özelliğiyle öne çıkıyor. Kaliteyi artıran bir unsur olarak su geçirmezliği bu materyali suyun çok kullanıldığı alanlar için ideal hale getiriyor.Genel olarak olmada da, performansı ve dayanıklılığı yüksek ancak biraz daha küçük porselen taş kaplama bulmak da imkansız değil.

Hatları,renkli ve desenleri sonsuz olan porselen materyalin ahşap taklidi olanını dahi üretmen mümkün.Bu resimde gördüğümüz kaplama tercihi mat hatlara,gri bir renk paletine ve sekizgen biçimlere sahip.

 

DOĞAL TAŞLAR

 

Doğal taş zemin kaplaması

Doğal taşlar da zemin ve duvar kaplamalarında çokça kullanılan unsurlarından biri. Sadece mutfaklarda kullanılmakla kalmayıp,her türden odaya uyum gösterebilen bu materyal,değişik hat,renk,arka plan ve özellik seçimleri saplamasıyla ön plana çıkıyor.Bu liste sonsuza kadar uzatılsa da en yaygın kullanım eğilimleri granit,mermer ve arduvaz,biraz daha az ölçüde olsa da kireçtaşı,mercan ve kum taşı olarak  karşımıza çıkıyor.

Maliyet avantajı ile ,kahverengiye çalan gri ya da pembe granit taşların mutfaklarda en çok kullanılan doğal taş materyallerinden biri olduğunu görüyoruz.Bu taşlar dayanıklı,çizilmesi zor, bakımı kolay ve aşırı dirençli olmalarıyla en cazip seçimlerden biri.Cilalanmaları ile birlikte de aşınma dirençleri daha da artıyor.

Bunun yanında,en çok kullanılan doğal taşlar arasında ikinci seçim olarak mermeri görüyoruz.Renk konusunda da zengin bir seçme skalası sağlıyor mermer. Mermer mutfaklarda iyi iş görse de granit karşısında  bazı dezavantajlara sahip :günlük kullanımda parlaklığı kaybetme eğilimi ve aside dayanıksızlığı mermeri narenciye ve sirke gibi unsurlara duyarlı kılıyor.

 

ÇİMENTO

 

çimento kaplama zemin

Ev zemin kaplamalarında cilalanmış çimento ve mikro çimento günümüzde en favori seçeneklerden biri.Endüstriyel ve minimalist görünümü çimentoyu çoklu bir modern hava arayanlar için ideal kılıyor.Mekanik ve kimyasal karakteri ve kolay temizlenebilmesi sayesinde suya karşı oldukça dayanıklı bir materyal olan çimento her türden mutfak alan için kusursuz bir seçim.

 

AHŞAP

 

Ahşap zemin sistemleri

Ahşap,mutfak gibi suyun çokça kullanıldığı alanlarda yaygın olarak kullanılan bir materyal değil.Suya ve su bazlı unsurlara duyarlı ve nazik yapısıyla ahşap, mutfak tasarımlarında genellikle alt sıralarda yer alan bir seçenek.Ancak yeni eknikler ahşabın kalitesinin arttırarak bu materyalin hem mutfaklarda hem de banyolarda güvenle kullanılabilmesi olanaklı hale getiriyor.

Bu asil materyali böyle alanlarda kullanmaya cesaret edemese de, ahşabın sıcak ve davetkar etkisini her yerde hissetmek isteyenler için bir başka seçenek ise laminat zemin kaplaması.Laminat hem daha dayanıklı ,hem daha ucuz,hem  de tüm bunlara ek olarak ahşaptan daha az narin. Laminat kullanılırken dikkar edilmesi gereken tek ve en önemli husus ise,kolayca çizilebilmesi ve bu konuda nispeten dayanıksız olması.

 

SU BAZLI FAYANSLAR

Su bazlı fayanslarda modern tasarımlarda yine sıkça kullanılan materyal seçeneklerinden biri. El yapımı görünüme sahip bu materyal, estetik ve renklilik özellikleriyle ön plana çıkıyor.Bu resimde su bazlı fayans materyalinin sonsuz desen seçenekleri ve her türden başka materyal ile kusursuz bir biçimde kombine edilebilirlik özelliği ile karşı karşıyayız. Bu materyal,dayanıklılığı ve su  geçirmez olmasıyla hem iç mekan hem dış mekan kaplamaları için uygun bir seçenek oluşturuyor.

Mutfağınız için tasarım fikirleri sunduğumuz makalemize göz atmış mıydınız?

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı