Zemin Kaplama Seçenekleri

Zemin Kaplama

Zemin kaplamada malzeme seçimi çok önemlidir. Evlerimizi zemin kaplama yaparak hem soğuktan korunma hem de estetik anlamda güzelleştirmeyi sağlarız.

Zemin kaplama evin bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir. Kışları çok soğuk geçen bölgelerde ağaç kaplama üzerine estetik ahşap döşemeler kullanırken, aşırı soğuk olmayan bölgelerde karo, fayans, asmolit, parke gibi kaplama malzemeleri kullanılabilir. Zemin kaplama malzemeleri artık evlerin olmazsa olmazlarından biridir.

Zemin kaplama yaparken bölgelerden farklı olarak odadan odaya da değişiklik gösterir. Örneğin çocuk veya bebek odalarında hem temizlik hem de sıcaklık değeri istenilen şekilde kontrol edilebilmesi için ısıya duyarlı, sıcaklık geçirgenliği ve ısı transferi özelliği çok az olan gürgen ağaçlarından yapılmış parke kaplamaları kullanılırken, genç odalarında ise gençlerin enerjik hareketlerine zıplamalarına dayanıklı esneme özelliği yüksek ağaç döşemeler kullanılır. Mutfaklarda, hollerde, koridorlarda kullanılan parke türü ise isteğe bağlı olarak kişiye kalmıştır.

Fayanslar gelişen teknoloji ile üzerinde istenilen her türlü rengin, desenin, resmin veya şeklin bulunduğu, isteğe bağlı tüm boyutlarda ve geometrik şekillerde üretildiğinden dolayı kişiliğinizi yansıtan, tarzınıza uygun ve zevkinize göre zemin döşemesi yapabilirsiniz. Zemin döşemesi olarak son zamanlarda alternatif kaplama malzemeleri de üretilmeye başlanmış ve sizlerin beğenisine sunulmuştur. Özellikle kompozit malzemelerin kullanılması ile bir yüzeyi aydınlık ve silindiğinde temizlenebilen, diğer yüzeyi ise ısıyı geçirmeyen özelliğe sahip hafif ve orta boy dikdörtgen şeklinde üretilmiş kaplama malzemeleri çok revaçta olmaya başlamıştır. Özellikle iç mekanlarda yansıtma özelliği ile odaların daha aydınlık olmasını sağlayan kompozit kaplama malzemeleri ile evlerinizin daha zarif bir iç görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ev için kaplama malzemesi olarak kullanılan bir diğer kaplama malzemesi de şeffaf bir malzeme olan ve her türlü iletkenliğe karşı yalıtkan özelliği ile evinizi sıcacık tutan flexi galss kaplama malzemesi özellikle çocuk odalarında tercih edilmeye başlanmıştır. Flexi glass malzemesi ile evinizin iç mekanlarında zemine istediğiniz resim ve şekilleri yapıştırıp üzerini falexi glass ile kapladığınızda hem ısı yalıtkanlığı olan bir kaplama malzemesi ile evinizi kaplamış hem de evinizin içine görsellik kazandırmış olursunuz.

Zemin Kaplama Çeşitleri

Ev zeminleri, zemin kaplama malzemeleri olan karo, fayans, asmolit, parke ve ahşap gibi malzemeleri ile döşemelerin kaplanması sağlanabilir. Peki döşemeler nasıl kaplanır? Döşemelerin kaplanmasındaki ilk adım malzeme seçimi ve bu malzemeyi zemine yapıştırmak için kullanılacak yapıştırıcı kimyasalı iyi incelemek ve kaliteli olanı tercih etmektir. Gerisi de döşeme ustasına kalır.

Günümüzde zemin kaplama malzemelerinin gelişmesi yenilikçi fikirler ortaya çıkarmıştır. Bu fikirlere örnek olarak; zeminini flezi glass, ahşap parke malzemelerinin üst üste kullanıldığı bir döşeme fikri. Bunun dışında alt kısmın karo ve üstün kompozit malzemeler kullanarak ısı geçirgenliğini minimalize edilmiş hem de estetik açıdan güzel bir zemine sahip olunabilir. Bu fikirlerin dışında asmolit malzemesinin evlerde kullanılmaya başlanmasıyla evlerimizin zemini hem parlak hem de ısı yalıtımı çok iyi olan kaplama malzemesi ile kaplanabilir. Günümüzde müzelerde, büyük iş binalarında kullanılan bu malzeme yakın zamanda evlerimizde de kullanılmaya başlanabilir.

Uzun yıllardır kullanılmaya devam edilen özellikle İç Anadolu’da yaygın olan kum ve çimento karıştırılması ve içine renklendirici tozlarla yapılan kaplama malzemesi de vardır. Günümüzde evlerin zeminine su ve ısı yalıtım malzemeleri yerleştirildikten sonra üzerlerine renkli beton harcının dökülerek uzman kişiler tarafından estetik bir görünüm kazandırılması ile elde edilir. Beton harcın dökülmesi sırasında evlerin temelinde oluşabilecek çökmeler dikkate alınmalı ve özel pres malzemeleri ile zemin toprağının iyice oturması sağlanmalıdır. Evin iç renklerine ve mobilyalara uygun olan beton zemin kaplama ile evlerinizi daha estetik hale getirebilirsiniz.

Fayanslar evin her tarafında kullanılabilecek bir kaplama malzemesidir. Fayanslar pişirme çeşitlerine göre iç cephe, dış cephe, bahçe gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. İstenilen renk ve desen de üretilebilen örnek resimde olduğu gibi farklı renklerin bir arada kullanılması ile özel dekorasyonlara sahip odalarınız için istediğiniz renklerde fayans kaplamaları yapabilirsiniz. Fayans büyüklüklerini istediğiniz ölçülerde tedarik edebileceğiniz için evlerinizde kişiliğinize uygun fayans kaplamaları yaparak evlerinizi daha zarif hale getirebilirsiniz.

Evlerde kullanılan parkelerin birleşme noktaları reçinelenir. Bu reçineleme işlemi parkenin daha dayanıklı olmasını sağlar. Ayrıca reçine yüzeylere sürülerek parkenin daha parlak görünmesini sağlar. Reçine doğal bir malzeme olduğundan sağlık açısından herhangi bir problemi ortaya çıkarmaz.

Evlerimizin tüm odalarında ayak sağlığımızı korumak adına ahşap ve plastik parkeler kullanılır. Ahşap parkeler özel yöntemlerle montajı gerçekleştirildiğinden yerinden kolay kolay çıkmaz. Ahşap parkeler dışında yapay olarak üretilen, sağlık açısından bir sakıncası olmayan plastik parkeler de mevcuttur.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı