Ticari Vinil Zemin Kaplamaları

Eskiden her yerde laminat parke ve lamine parkeler görüyorken neden şuan her yerde Ticari vinil zemin kaplamalarını görebiliyoruz hiç düşündünüz mü? Örnek vermek gerekirse  lobilerden ofislere,okullardan hastanelere hemen hemen heryerde. Dirençli zemin kaplaması olarak sektöründe büyüyen  aslında İngilizce de “resilient flooring” olarak bilinen bu zemin kaplama türü günümüzün modası,  en popüler ticari seçeneklerin biri.

 
Peki Neden  Bir Başka  Zemin Malzemesi Değil de Ticari Zemin Malzemesi ?
Vinil zemin kaplama

 

Tasarımı ve teknolojisi o kadar hızlı gelişen ve gelişmekte olan bir zemin kaplaması ki saha da her zaman karşılaşabileceğimiz bir kaplama türü oldu. Bu kadar talep edilmesinde bir keramet olmalı. İşin aslı şu ki; Vinil Zemin, yüksek kalite ve dayanıklılığına sahip yüzeyleri, gelenekselleşmiş o standart malzemelerden çok çok daha ucuza satın alınabilir kılıyor. Suya dayanıklılığı ayrı, yoğun trafik akışlı ortamlarda ayrı performans gösterip evlerimizin ya da  ofislerimizin baş tacı oluyor. Bu yüzden tercih ediliyor.

Peki Nedir Bu Vinil Kaplama?

Öncelikle biz Vinil’i Ticari vinil zemin sistemi olarak ele alacağız. Vinil, bir takım doğal ve sentetik polimer malzemelerin harmanlanması ile üretiliyor. Tasarım olarak 3 yaygın tipi mevcut. Nedir bu 3 tasarım hemen açıklayalım. VCT(vinyl  composition tile), LVT(luxury vinyl tile) ve tabaka zemin kaplamaları (sheet Flooring)

 

Vinil kaplama renk seçenekleri

 

VCT ve LVT’i Detaylı İnlemek Gerekirse

VCT, dolgu malzemeleri, doğal kiraçtaşı, termoplastik bağlayıcıları ve renk pigmentlerinin bir karışımıdır. Katı formda üretilip karo şeklinde kesilir. VCT en üstte koruma kalkanı oluşturması adına bir cila katmanı gerektirir. Düzenli olarak soyulup,mumlanıp cilalanması gerekir.

 

LVT kireç taşı içerikli malzemeler ve kompozitlerin karışımı ile oluşturulur. Kompozit elemanın üstüne yapıştırılmış dijital grafik filmi ki bu neredeyse her görünüme sahip olacak şekilde tasarlanabilir/ basılabilir. Bu film en dışta bir kaplama katmanının altında yer alır. Grafik katmanının esnekliğinden dolayı, LVT zeminler VCT’den daha üstün bir tasarım kapasitesi sunar.

Vinil zemin döşeme
 
KARŞILAŞTIRMA

Şöyle genel olarak inceledik ve şu kanıyı çıkarabilecek durumdayız. Genel de VCT’nin daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz fakat LVT zaman içinde daha az maliyete gelmiş olur. Düzenli olarak sıklıkla bakım gerektirmeyen LVT çok daha dayanıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Pvc Zemin Kullanımında Püf Noktalar başıklı makalemizde,

sektöründe çok nadir bilinen GİZLİ ipularından bahsedilmektedir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı