Pvc Zemin Kaplaması Döşemeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

PVC ZEMİN KAPLAMASI DÖŞEMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

Bu dönem PVC zemin kaplamaları çok popülerdir. Hijyenik ve ekonomik olan bu yer döşemelerini zemine uygulamak çok kolaydır. Özellikle kuru, temiz ve düz her türlü zemine kolaylıkla uygulanabilir. Zemin düz değil ise PVC’leri kaplamadan önce zemin etüdü yapılması gerekmektedir. Zemin etüdü, yer döşemesinde en önemli aşamadır çünkü döşeme yapacağınız zemin her türlü kir, toz, yağ ve boyadan arındırılmış olmalıdır. Eğer zemininiz kuru, temiz ve düz değilse zemin etüdü yapmadan asla yer döşemesi yapmamalısınız. Bu aşamada yer döşemesi yapılmadan önce zeminin hazırlanması, zemindeki çatlakların ve boşlukların yok edilmesi, bunların tamiratının yapılması gerekmektedir. Yer zeminin tamiratı yapıldıktan sonra üzerine zemin tesviye şapı atılmalı ve şap kurumaya bırakılmalıdır. Nemölçerle sürekli ölçümleme yaparak istenilen kuruluğa ulaşmış ise zemin zımparalanarak cam gibi düz bir yüzey elde edilmelidir.  PVC kaplamanın üzerine tekrar bir PVC kaplama daha yapılamaz muhakkak sökülüp zeminin temizlenmesi gerekmektedir.

PVC Zemin kaplamaların 4 önemli nokta vardır;

  1. PVC zemin kaplamasının uygulanabilir olması için zeminin nem oranı; %12’nin altında olmalıdır.
  2. Uygulama alanının ısısı; 18 derece, betonun sıcaklığı da en az 15 derece olmalıdır.
  3. Kaplama yapılırken zemin kadar duvar da önemlidir. Duvara dönen PVC’ler süpürgelik kısmı iç köşeler, dış köşeler ve diğer bölümlerin zemine kadar dümdüz olması gerekir. 2 mm’lik PVC duvara döneceği için duvarda hata varsa bu açığa çıkar.
  4. Son kat boya PVC’den sonra yapılmalıdır. Önce yapılan boyanın üzerine PVC zemin kaplaması döşeneceği için boyaya zarar verir.

Pvc zemin kaplama kullanımı püf noktoları merak ediyorsanız. 

Kısıtlı bir zamanınız var ise, çelik macun yardımıyla kısmi tamirler yapılarak zemin düzeltilebilir. Zemin düzeltildikten sonra uygulanacak olan yerin ölçüleri alınarak PVC kesilir ve hazır hale getirilir. Özel PVC zemin kaplama yapıştırıcısı zemine sürüldükten 10 dk sonra kesilen parçalar zemine yapıştırılır ve ek yerleri özel fitil ile birleştirilerek tamamlanır.

PVC kaplama zemine uygulaması diğer zemin kaplama gruplarına göre döşemesi en kolay kaplamadır. PVC kaplamada düz döşeme en kolay kısımdır ama duvar diplerine süpürgelik takma kısmı oldukça meşakkatli bir iştir, ustalık gerektirir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı