Parkelerin Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Laminat parkeler bugün modern evler için en ideal zemin döşemelerinin başında geliyor. Hem doğal ahşap dokusuna en yakın karaktere sahip olmalarıyla , hem de doğal ahşaptan imal edilen rabıtalardan daha kolay bakımlarıyla ve apartman hayatına daha uygun olmalarıyla, hem de ekonomik avantajlarıyla laminat parkeler bugün en çok kullanılan yer döşemeleridir. Özellikle koridor, salon gibi çok trafiği olan alanlar için laminattan başka çözüm düşünmek neredeyse mümkün değil.Ama tabi ki her ne kadar bakımları kolay diyorsak da ve aslında oldukça dayanıklı malzemeler olsalar da onların da daha uzun ömürlü olması için belirli şeylere dikkat etmek gerekiyor.Özellikle genelde ahşapla bakımları benziyor sanılıyor,oysa bu doğru değil.Ahşap zemin döşemeleri ve laminat parkeler oldukça farklı özellikleri var. Peki laminat parkelerinizi nasıl daha uzun ömürlü kılarsınız ve her zaman tertemiz ve pürüzsüz görünmelerini nasıl sağlarsınız? İşte 3 maddede laminat parkelerinizi kullanma rehberi!

 

1.KORUMA

Laminat parkeler dayanıklı ve kolay tamir edilen zemin döşemeleridir,ama bu hiç çizilmedikleri anlamına gelmiyor tabi ki.Her ne kadar masif ahşap kadar hassas olmasalar da laminat malzeme de çizilmeye meyillidir. Laminant yerlerinizi korumanın birinci kuralı,yere koyduğunuz mobilya ve aksesurların sürtünmelerine engel olacak bir düzen oluşturmaktadır.Kanepe ve koltuk takımlarınızın kaymasını engelleyecek matlar ya da halılar kullanarak ve örneğin kedinizin mama ve su kaplarının altına da yumuşak bir koruyucu paspas yerleştirerek talihsiz çiziklerin önüne geçebilirsiniz.

Tabii laminant parkeleri aynı zamanda talihsiz lekelerden de korumak gerek. Bu yüzden de özellikle iz bırakacak türden sıvı dökülmelerini vakit kaybetmeden hemen temizlemenizi öneriyoruz.

Ve temizlik demişken,laminat zeminlerinizi korumanın en önemli anahtarı da doğru temizlik malzemeleri kullandığınıza emin olmak.Bugün internetten pek çok yerde sirkenin laminant zeminlerdeki lekeleri çıkartan doğal bir malzeme olduğunu okuyabilirsiniz.Ancak laminantlarınızı sirke ile silerken oldukça dikkatli olmakta fayda var çünkü sirkeniin asidik yapısı lekeleri çıkartabileceği gibi, parkenin dokusuna zarar da verebilir.Ayrıca ıslak paspasla laminanlarınızı temizlemek de hiç iyi bir fikir değil!Laminantlar aslında suyu hiç sevmez ve  ıslak kalan zeminlerin sonu felaket olabilir. Bunun için temizlik paspasınızın yalnızca birazcık nemli olması yeterlidir.Ama işinizi garantiye almak istiyorsanız,nemli  paspastan sonra bir de kurulama paspasıyla yerleri silmenizi tavsiye ediyoruz.

 

2.UZUN ÖMÜRLÜLÜK

Bakım laminant parkeler için hayati bir önem taşır.Laminant parkelerine düzenli bakım yapılırsa ışıl ışıl ve şık görünümünü uzun zaman koruyabilir.Parkelerinizin bakımını bir önceki maddede açıkladığımız gibi temizlik malzemelerine dikkat ederek, kesinlikle parkenizi ıslak bırakmayarak ve yumuşak fırçalı parke temizleyici özel paspaslar kullanarak gündelik olarak yapabilirsiniz.Ayrıca parkelerinizde zaman içinde belirli çizikler ve lekeler oluştuysa bunun için de belirli aralıklarla daha kapsamlı bir bakım yapmanız gerekebilir. Laminant parkelerin en pratik özelliklerinden biri ise,parçalı yapılarından dolayı çiziklerin olduğu bölgedeki parkelerin oldukça düşük bir bütçeyle kolayca değiştirilebilmesi.Ayrıca parkeler için çizik gideren kalemler ve özel cilalar da mevcut.

 

3.YATIRIM

Eğer uzun yıllar kusursuz bir parkeniz olsun istiyorsanız o halde biraz yatırım yapmanızı öneriyoruz. Eski tip elektrik süpürgeleri ve paspaslar laminant parkeler için en ideal seçenekler değil.Yeni teknolojili buharlı süpürge ve paspaslarla hem temizliğinizi çok daha derinlemesine ve kolayca yapabilir, hem de parkelerinize hak ettikleri kusursuz bakımı sağlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı