Parke Altı Şiltesinin 6 Faydası

Şilte Nedir?

Evimize parke döşetirken pek çok şeye dikkat ederiz. Parkemizin kalitesini, görüntüsünü, rengini ve dayanıklılığını dikkate alarak seçim yaparız. Şilteler, parke altında olduğu için görünmezler ve bu yüzden de önemsenmezler. Halbuki şiltelerin sanıldığından çok daha fazla işlevi vardır. Parke döşetilirken ne kadar dikkat ediliyorsa, şilte seçerken de o kadar dikkat edilmesi gerekir. Parkenin uzun ömürlü olması ve iyi izolasyon yapılabilmesi buna bağlıdır. Şilteler parkede oluşan nemi ve darbe türündeki sesleri önler, zemindeki pürüzleri yok eder ve parkenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. 
1.5, 2 mm ve 3 mm et kalınlıklarında 25 m2, 50 m2 ve 100 m2'lik rulolar halinde üretilen şiltelerin faydaları;


1. Faydası: Mekan İçi Ayak Sesi Giderme;

Aynı mekan içinde sıkça duyulan ve gürültü olarak algılanan ayak sesleri (Buna mekan sesi de denebilir) insanı fazlasıyla rahatsız eder ama parke altı şiltesi bu sesleri minumuma indirir.


2. Faydası: Ayak Sesi Yalıtımı;

Zeminlerde yürürken çıkarttığımız ayak sesleri alt katta ki komşumuza gidebilir ve insanlar ayak sesimizden rahatsız olabilir fakat iyi bir yalıtım şiltesi ile bu sesler büyük ölçüde azaltılabilir.


3. Faydası: Basınca Karşı Direnç;

Basınca ve ağır yüklere karşı iyi bir parke seçmeliyiz ve bu parkeye destek olması için şilteyi doğru seçmeliyiz.


4. Faydası Boşlukların Giderilmesi;

Döşeme sırasında parke ile zemin arasında bir boşluk oluşur. Şilte ise bu boşlukları doldurarak parke ile zemin arasında bir denge sağlar.


5.Faydası: Nemden Koruma;

Parkeler nemden ve rutubetten hasar gören zemin kaplamalarıdır. Şilteler, parke ile zemin arasında doldurduğu boşluklar ile zeminden gelen nemin parkeye ulaşmasını önleyerek parkenizi korur.


6. Faydası Isı İzolasyonu;

Şiltelerin kalınlıkları ve kullanım özellikleri farklıdır. Eğer yerden ısıtmalı sistemler kullanıyorsanız buna uygun ve ısı yalıtımını iyi yapan şilteler seçmeye özen göstermelisiniz. 

Parke Altı Şiltesi


Wineo Sound serisi yalıtım şilteleri %90'a varan yenilenebilir hammadelerden oluşur. Dayanıklı yapısı ile işlevini yıllarca kaybetmez ve ezilse bile kendini toplar. ihtiyacınıza en uygun olarak önerebileceğimiz parke altı şilteleridir. İyi mekan sesi özelliği, yürüme sesi yalıtımı ve ısı geçirkenliği direnci ile size mükemmel çözümler sunar. Mineral dolgu malzemeleri ile birlikte çevre dostu ve sağlığa zarar vermeyen kanola ve hint yağı kullanılır. Çevremizi koruyan sürdürülebilir bir teknoloji ve aynı zamanda konforlu mekan akustiği elde edilir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı