Neme ve Sıcaklığa Dayanıklı Zeminler

Yeni bir ev aldığınızda veya inşa ettiğinizde seçmeniz gereken önemli seçeneklerden biri döşeme seçimidir. Döşemelerin her birinin kendine göre bakım gerektirdiğini hatırlatalım. Eğer yüksek sıcaklık ve neme dayanıklı malzemeler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu malzemeler aynı zamanda soğuk hava koşulları için de kullanışlıdır.

1. Mermer

Mermer

Mermer lüksü temsil etmesinin yanında dayanıklı bir döşeme türüdür. Yüzeyi parlak olduğundan paspasla kolayca temizlenebilir. Ayrıca lekeleri emmez.

2. Pvc zemin kaplama

Pvc zemin kaplama

PVC kaplamalar son zamanlarda modadır. PVC kaplamalar hem maliyeti düşük hem de sınırsız renk ve desen seçeneğine sahiptir. İsterseniz ahşap ya da mermer taklidi bir kaplama dahi kullanabilirsiniz.

3. Parlak beton

Parlak beton

Beton, genelde ne kadar dış malzeme olarak görünse de minimalist ve endüstriyel stilin ortaya çıkışı ile birlikte beton iç mekan potansiyelini tanımaya başlıyor. Cilalı beton, nemi absorbe etmez. Böylece mutfak ve yemek odası gibi mekanlar için mükemmel bir alternatif haline gelir. Örnekte görebileceğiniz gibi en sade dekorlarla uyumlu basit bir şıklığa sahiptir.

4. Sert ahşap zemin

Sert ahşap zemin

Parke zeminler bazı zorluklar çıkarabiliyor. Bunlara örnek vermek gerekirse kolay çizilebiliyor veya su ile temasında şişme yapabiliyor. Tabi ki zemine doğru bakım yapıldığında bu sorunların hepsinden kurtulabilirsiniz.

5. Cilalı kireçtaşı fayansları

Cilalı kireçtaşı fayansları

Rustik veya Akdeniz tarzı oluşturmak için kireç taşı fayansları müthiş bir seçenektir. Kireçtaşı fayansları daha dayanıklıdır. Farklı renklerde kullanabileceğiniz gibi cilalayarak parlak bir görünüm de elde edebilirsiniz.

6. Laminat parke

Laminat parke

Parke zemin görünümünü severseniz, ancak bütçeniz buna izin vermezse, laminat parke mükemmel bir alternatiftir. Laminant parkeler normal parkelere göre suya karşı daha dirençlidir.

7. Porselen karolar

Porselen karolar

Yüksek sıcaklık ve nem koşullarına porselen karolar oldukça elverişlidir. Paspasla hızlıca silinerek temizliği yapabilirsiniz. Aynı zamanda parlak oluşu evin ışıltısını arttıracaktır.

8. Taş

Taş

Taşlar hem sağlam hem de güvenilir yapı malzemelerindendir. Ancak maliyeti düşük olduğu söylememez. Eğer masraftan kaçınmam olmuşken iyisi olsun diyenlerdenseniz taşları tercih edebilirsiniz. Yaş yapı olarak aşınma ve suya karşı dayanıklıdır.

9. Renkli mozaik fayanslar

Renkli mozaik fayanslar

Temizliği kolay olan döşemelerden biri de mozaik fayanslardır. Mozaik fayanslar genelde mutfak ve banyo gibi odalarda kullanılır.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı