Lamine Parke Kullanımı

Lamine Parke Nedir, Ne Değildir?

Lamine Parke, ağaçtan üretilen ve tamamen doğal malzemelerle yapılan bir parke çeşididir. Alttaki taşıyıcı katman marka ve modele göre değişse de üstteki katman her zaman doğal ağaç olan bir parke çeşididir ve genellikle 3 katmandan oluşur. Özellikle üst kısmı tamamen doğal bir malzeme olduğu için evde kullanımları oldukça uygun bir parkedir. Lamine parke yapıştırmalı sistem ve kilit sistemi olarak iki şekilde monte edilebilir fakat yapıştırma sistemi lamine parkede daha fazla kullanılan bir yöntemdir.  Bu parke türünün doğallığından kaynaklanan bir çok olumlu özelliği vardır. Bunların bir kısmından bahsedelim..

-Isı koruması olan bir üründür.

-Uzun ömürlüdürler ve onarılabilme özelliğine sahiptirler.

-Yerden ısıtmalı evler için uygundur, doğal ahşap olmasından dolayı ısıyı kolay iletir.

-Döşenme işleminden sonra da cila yapılabilir.

-Darbelere, ağır mobilyalara ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

-Ortama akustik bir hava katar.

Lamine Parke Dekorasyon

Sizlere lamine parke hakkında çok kısa bilgiler vermek istedik, şimdi ise kullanımıyla ilgili bazı öneriler paylaşalım..

Lamine Parke Kullanımı Nasıl Olmalı?

-Öncelikle kafa karıştıran “Hafif nemli ortamlarda lamine parke kullanılır mı?”  konusuna değinelim; Lamine parkeler su baskını gibi aşırı suya maruz kalan ortamlar dışındaki tüm ortamlara uygundur. Yani su baskını riski olmadığı sürece bodrum katları ve mutfaklar için uygun sayılabilecek düzeyde bir parke türüdür.

-Lamine parke döşendikten hemen sonra kullanılmaya başlanması uygundur.

-Lamine parkenin kullanıldığı ortamın 15 - 25°C derece arasında olmalı. Nem oranının ise %40 ile %65 arasında olması uygun olacaktır.

-Lamine parke tozları bünyesinde barındırmaz temizliği kolaydır fakat yine de belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Temizliği için aşırı kimyasal içeren amonyaklı ve ağır metalli ürünler yerine süpürge veya kimyasalı az olan temizleyici ürünler kullanmakta fayda var. Nemli bir bezle basit bir sabun ile silinmesi yeterli olacaktır. (Islak derecede nemli bir bez bir süre sonra parkeye zarar verebileceği için bezin suyunun sıkılmış olması gerekir)

-Lamine Parkenin olduğu ortamları haftada en az iki kere havalandırmakta fayda var.

 

Lamine Parke Dekorasyon

 

Her lamine parke deseni bir imza gibidir ve her biri farklı ağaçtan üretildiği için kullandığınız bir deseni ve rengi tekrar bulma şansınız azdır. Olumlu özellik olarak; bu sizin özel mekanlarınızı daha da özel hale getirir, yaşadığınız alanın eşsiz olmasına katkı sağlar. Dikkat etmeniz gereken durum ise; lamine parke deseni ve rengi eşsiz olduğu için kullanımında özenli olmanız gerektiğidir.

Ayrıca, lamine parke hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Lamine Parkenin Faydaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı