Laminat ve Döşeme Parke Hakkında Merak Edilen 3 Şey

LAMİNAT PARKELERİMİ EN İYİ NASIL TEMİZLERİM ?

İlk olarak işe parkelerinizin temizlemek için bir rutin oluşturmak ile başlamalısınız. Laminat parkenizin her zaman ilgi çekici olarak kalmasını istiyorsanız; fiziksel etkenlerden korumalı ağır ve ezici eşyalarınızın kullanımından çekinmelisiniz bunun içinde bir temizleme rutini oluşturmalısınız parke temizliğiniz için en ideal çözümlerden birisi rutin temizliktir. Rutin temizliğiniz için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yok nemli bir paspas ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın rutin temizliğiniz parkelerinizi ilk gün ki “parlak” tutar.

PARKEMİN ÖMRÜNÜ NASIL UZATABİLİRİM ?

Laminant parkeniz evinizin dışa vurumunu ve değerini gösteren en önemli unsurların başında gelir, peki bu değerin ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?

 Bakım: parkeleriniz doğal bir malzemedir bu doğallığının zamanla yitip gitmesinin önüne geçmek için belirli aralıklarla bakım yapmanızı öneririz bunun için laminat parkelerinizi ıslak bırakmamalısınız, zemine zarar verecek temizlik ürünlerinden çekinmelisiniz.

Olası bir zarar durumu da  parkenin parçalı yapısından yararlanarak düşük maliyet ile değiştirmeniz mümkün, eğer değişim istemiyorsanız küçük çaplı hasarları kapatacak temizlik malzemeleri ile bakım yapmanızı  öneririz.

 

LAMİNAT PARKE KULLANIMINDA EN ÇOK NEYE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Laminat parke döşendikten kısa süre sonra kullanılmaya başlamalıdır, doğal bir yapıya sahip olduğu için mekândaki ısı değerinin 24 ºC'nin üzerinde olmaması ve ortamdaki nem oranının % 45-60 olması tavsiye edilir.

Parke kullanılan alan belirli aralıklarla havalandırılmalı nem ve ısı değeri dengelen dirilmelidir, aşırı gün ışından korunmalıdır. Laminat parke kullanımında en çok ihmal edilen detaylardan biriside parkenin yapısına aykırı eşya yerleşkesi ve düzenidir. Parkenin yapım amacına uymayan, doğal yapım laminat parkenin nefes almasını engelleyen ve terlemesine sebep olabilecek parke ile temas halinde bulunan eşyaların yerleştirilmesi durumunda, laminat ile arasında bir hava koridoru mesafesinde boşluk oluşturabilecek yetkin aparatın kullanılması gereklidir. Aksi takdirde siz farkına varmadan laminat parkenizin üstünde ve altında nem toplanarak parkenin yapısı ağır hasar alacak şekilde yıpranır ve bozulur.

Zeminlerin yapılarının ve renklerinin piskolojiye olan etkisini merak ediyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz.https://www.prodizayn.com.tr/blog-detay/zemin-yapisi-ve-renklerin-psikolojiye-etkisi/

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı