Laminat Parke Hakkında Bilinmeyenler

 

Laminat parke hakkında tam olarak bilinmeyen veya yanlış bilinen oldukça fazla nokta var. Öncelikle biraz teknik konulardan bahsedelim ve laminat parke hakkında en fazla kafa karışıklığının olan konuyu kısaca özetleyelim. Bu zemin kaplama çözümlerinin sektörde kaliteleri 2 haneli belli başlı rakamlarla ifade edilir. Genellikle 21. sınıftan başlayıp 33. sınıfa kadar gider. 21. sınıf laminat parke kalitesi en düşük gibi düşünmeyin. Bu sayı skalaları kalite standartları uygun düzeyde olan sınıflardır. Sayılar arttıkça kalite de artar yani aşınmaya trafiğe daha dayanıklı hale gelir. Fakat 33. sınıf trafiğe en dayanıklı sınıf diye tüm alanlara bu sınıfın olduğu parkeyi yaptırmak mantıklı olan değildir. Her ortam için 33. sınıf en uygunu olur diye bir durum yoktur, her ortam için uygun kalite sınıfları ve parkeler mevcuttur. Bunlar kısaca şu şekildedir;

Laminat parke

 

Laminat Parke Sınıfları ve Kullanım Alanları

21. sınıf yazımızın başında da söyledik sayı skalasında en düşüğü gibi görünse de aslında oldukça kaliteli bir yer döşemesi sınıfıdır. Yatak odası veya çocuk odaları için oldukça uygundur ve yeterli düzeydedir.

22. Sınıf biraz daha kaliteli olmasıyla beraber oturma odaları veya misafir odaları için rahatlıkla kullanılır.

23. Sınıf muayenehanelerde sıklıkla kullanılan bir zemin kaplamadır.

31. sınıf ofislerde kullanılabilir.

32. sınıf magazalar için oldukça uygun olacaktır.

33. sınıf ise istasyonlar için uygundur. En dayanıklı laminat parke türüdür.

Laminat parke

Laminat Parkede E1 Belgesi

Parke ve mobilya üretiminde insan sağlığına zarar verecek oranlarda kimyasal madde kullanılmayan ürünler E1 belgesi alabilir. E1 sertifikalı ürünler kanser riski oluşturmamaktadır ve insan dostu ürünlerdir.

 

Laminat Parkede Mavi Melek Sertifikası

Mavi Melek Sertifikası da E1 belgesi gibi sağlığa zarar vermeyen ürünlerin alabildiği bir sertifikadır. Laminat parkede sağlığa zararlı hiçbir kimyasal madde olmadığını ifade eder. Kansere yol açabilecek maddelerin de hiçbir şekilde kullanılmadığı ürünlerde "Mavi Melek" amblemi bulunur.

 

Şİmdi de teknik olmayan bilgilerle devam edelim..

*Laminat parkenin adeta sınırsız bir renk ve desen skalası vardır. İstediğiniz her renk ve deseni bulabilmeniz mümkündür.

*İnce tabakası olan bir yer döşemesi gibi görünse de çizilme, sert darbe veya yanmalara (sigara yanıkları gibi) karşı oldukça dayanıklıdır.

*Kolay kolay arıza yapmaz fakat yaparsa bile tamiri son derece kolaydır.

*Yerden ısıtmalı sistemler için rahatlıkla kullanılabilir.

*Maliyetine göre kullanım süresi oldukça fazladır, çeyrek asır kullanım süresi vardır.

*Ve yeni bir parke türü gibi görünse de 1980'lerden beri kullanılır.

Laminat parke hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Laminat Parke Kullanımı adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı