Laminat Parke Döşendikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminat Parkeniz Döşendikten sonra

Laminat parke doğal ve yaşayan bir yapıya sahip olduğu için döşendikten hemen sonra kullanılmalıdır. Parkenizi ne kadar kullanırsanız o kadar uzun yaşar.

Parke döşenen mekanın sıcaklık ve nem değerleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve mekan güneşten korunup havalandırılmalıdır.

İnsana zarar veren bazı özel hava durumları yaşayan bir malzeme olan laminat parkelere de zarar verebilir bunlar kuru hava ve aşırı sıcaklardır, kış dönemlerinde nemlendirici kullanılması yaz dönemlerinde ise mekanın düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir.

Parke direk olarak ıslak bir bez ile değil nemli bir bez ile silinmeli, doğal olmayan tehlikeli temizlik maddeleri ile temizlenmemelidir.

Laminat ani ve sarsıcı ağırlıklardan korunmalı, ağırlıklar dengeli bir şekilde hareket ettirilip yerleştirilmelidir.

Lamiant parkenin yüzeyinde geniş yer kaplacak olan eşya veya  malzemenin parke ile temasından kaçınılmalı eşya ve yüzey arasına bir hava koridoru oluşturulacak şekilde bir parça kullanılmalıdır.

Parke temizliğinde sıcaklığa maruz kalan bölge ve havadan uzak kalacak yerlerin temizliği önem taşımaktadır. Sıcak bölgede bulunan parke düzenli olarak nemli bir bez ile temizlenmeli ve sıcaktan aldığı veya alacak olduğu zararın önüne geçilmelidir. Hava almayan uzak bölgelerin temizliği ise üzerinde eşya varsa eşyanın bir süreliğine üstünden alınıp nemli bir bez ile temizliği yapılmalı, eğer eşya sürekli hareket ettirilemeyecek kadar ağır ise yer ile arasına hem hava alacak hem de temizliğin yapılabilmesi için gerekli olan aralık bırakılmalıdır.

Acil bir durumda tercih ettiğiniz parkenin gerek doğal gerekse yapay olan yapısına göre yerleşim planı oluşturulmalıdır. Yangın anında duman oluşturabilecek bir yapıda olan parkeniz var ise havalandırma yapmanız gerekeceğinden (kapı,pencere,balkon) gibi hava koridoru meydana getirecek alanların olduğu yerleri tercih etmeniz gereklidir. Yada ani bir su baskınından olumsuz etkilenmemek için özellikle su alabilecek alanları tespit edip laminat parkenizin yapısını sudan etkilenmeyecek şeklide tercih  etmelisiniz.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı