Laminat Parke Döşeme İşlemleri

Bu yazımızda sizlere döşemesi ve kullanımı oldukça kolay olan laminat parkenin döşeme öncesi sırası ve sonrasında yapılan ve yapılması gereken işlemlerden bahsedeceğiz. Öncelikle bu hem maliyetsiz hem de kullanışlı ve uzun ömürlü olan ürünü tanıyalım. Laminat parke talaş gibi ürünlerin ve ahşap tozlarının yüksek ısılı işlemlerden geçirilip birleştirilmesiyle oluşan bir üründür. Ahşap tozunun birleştirilmesiyle yani preslenmesiyle oluşan katmana HDF adı verilir. Genellikle 8mm ile 10mm arasında olan bu parke çeşidinin üst kısmı dekor kağıdı gibi düşünülebilir. Bu dekor kağıdına istenilen şekil ve renk verilir. Ayrıca laminat parke en sağlam zemin kaplama ürünleri arasındadır çizilmeye ve yoğun trafiğe çok dayanıklıdır. Laminat parke döşenirken kilit sistemi ve yapıştırma sistemi olmak üzere 2 farklı teknik kullanılır.

Araştırmanızı yaptınız ve satın alacağınız laminat parke ürününü seçtiniz. Sıra geldi döşeme öncesi sırası ve sonrası aşamalara. Döşemenin en kusursuz şekilde yapılması için şilte de satın almanızda fayda var. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi laminat parke döşeme işlemleri oldukça kolaydır ve kısa sürede tamamlanabilecek şekildedir. Fakat kolay da olsa döşeme işlemini bir uzmandan yardım alarak yapmanın kusursuz döşenmesi adına çok daha iyi olacaktır.

Laminat Parke Döşeme Öncesi

  1. Alandaki tüm eşyaları kaldıralım
  2. Zeminin kuru olmasına çok dikkat edelim. Parke döşenecek zeminin tamamen kuru olması gerekir. Nemli zemine döşendiği takdirde birçok sıkıntıyla karşılaşılabilir.
  3. Parke döşenecek zeminin tamamen düz olması gerekir. Eğer kaplanacak yüzeyde fayans varsa onu sökme ihtiyacı duyulmaz üzerine şilte kaplanarak başarılı bir kaplama işlemi gerçekleştirilir. Düz olmayan zeminler conta macunu yardımıyla düzeltilebilir. Bunun için dolgu spreyi veya düzeltme malası kullanılır. Zemindeki çöküntüler için mutlaka dolgu malzemesi kullanılmalıdır. Ayrıca zeminin düz olup olmadığını mastar yardımıyla öğrenebiliriz. Zeminle mastar arasında en fazla 3mm olmalıdır.
  4. Tüm işlemlerden sonra zeminin tamamen pürüssüz olması için süpürelim ve kalan tüm toz ve inşaat malzemesinden arındıralım.
  5. Satın aldığımız şilteyi döşeyelim. Şilte küçük zemin pürüzlerinin doldurulmasında ve laminat parke ürününün zemine oturmasında faydalıdır.

Laminat parke döşeme sırası

Laminat Parke Döşeme Sırası

Parke uygulanacak ortam ısının 15 C ‘den az olmaması tercih edilir.

Mesafe takozlarını duvarların kenarlarına yerleştirelim.

Hangi döşeme sistemine karar verdiysek laminat parkemizi ona uygun şekilde zemine yerleştirmeye başlayalım.

Bu aşamada kesinlikle bir uzmandan yardım alalım.

Laminat Parke Döşeme Sonrası

Bu işlemde süpürgelikleri duvar boyunca sabitleyin..

Bu yazımızda sizlere zemin kaplama ürünleri arasından en çok tercih edilen olan laminat parkenin döşeme öncesi sırası ve sonrasındaki işlemleri genel hatlarıyla anlattık. Eğer kafanızda soru işaretleri varsa ve biraz daha araştırma yapmak istiyorum diyorsanız "Laminat Parke Hakkında En Çok Merak Edilenler" adlı yazımıza göz atın.

 

Laminat parke döşeme sonrası

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı