Evinizdeki döşeme tipi doğru mu ?

Hepimizin bildiği gibi  evinizdeki alanların atmosferlerini baştan aşağı etkileyen ve daha odaya adım atar atmaz üzerinizde çeşitli etkilerin uyanmasına sebep olan zemin döşemesidir. Aslında şöyle bir düşündüğünüzde, zemin döşemeniz oldukça basit bir dizayna sahip olmakla birlikte , seçim ve uygulama safhalarında çok da uğraş gerektirmeyen dekoratif araçlarmış gibi görünür. Fakat gerçekte hiç de öyle değildir. Birazdan, zemin kaplaması konusunda seçim, uygulama ve bakım konularına dair ipuçları paylaşmaya çalışacağız.Diğer yandan , aşağıda da evinizin farklı odalarında tercih  edebileceğiniz zemin kaplaması türünden bahsedeceğiz. Fakat şunu da belirtmek istiyoruz ki , zemin kaplaması/döşeme tercihi ve uygulamaları, oldukça komplike bir yapıya sahip olmanın yanı sıra , akıllıca atılan adımlar sayesinde bu işi oldukça kolay ve düşük maliyetli biçimde halletmek mümkün. Peki nasıl mümkün olabilir? Dilerseniz, bu soruya önce zemin kaplaması tercihinizi etkileyebilecek faktörlerden bahsederek başlayalım.

 

Zemin döşemesi konusunda, özellikle seçim aşamasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus bulunmakta. Bu  hususlar, zemin döşemenizin ömrünü ve kalitesini yakından etkilediği için, yazının bu kısmını özellikle dikkatinizi vererek okumanızı tavsiye ediyoruz. Evinizde kullanacağınız laminat parke, masif parke ya da karo seramik gibi zemin döşemelerinde dikkat etmeniz gerekirse, döşeme tipini kullanacağınız odanın trafiği, kullanmak istediğiniz zemin döşemesi tipi oldukça yakından ilgilidir. Oldukça sık  bir biçimde kullandığınız oturma odası ile nadiren uğradığınız bodrum gibi iki farklı alanda tercih edeceğiniz zemin döşemesi tipleri de hali ile birbirinden farklı olacaktır. Her şeyden önce , bodrum gibi nem ve rutubet ile daha iç içe ilişkiler içerisinde olan bir alanda tercih edeceğiniz döşeme tipi, şartların göreceği normal olduğu oturma odasından tabii olarka farklıdır.

 

Bu konu iki farklı husus açısından önemlidir. Bunlardan ilki , trafiğin yoğun olduğu odalarda basınca ve bu trafiğe dayanıklılık gösterebilecek döşeme tipi seçmeniz gerekliliğini doğurur. Bu konuda, özellikle laminat parkelerde görülen yağlı ya da cilalı tercihi oldukça önemlidir. Eviniz için veya trafiğin az olduğu alanlarda kullanmak için bir parke tipi arıyor iseniz, yağlı laminat parke tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha doğal bir sonuç alarak ahşabın doğal dokusunu daha yakından hissedebilirsiniz. Diğer yandan , zemin döşemesinde parlaklık sizin için önemli ise , cilalı laminat parke tercih edebilirsiniz. Zemin döşeme tercihini , bu kıstasları gözeterek yaptıktan sonra , sıra  bu döşeme tipini uygulamaya geldi. Uygulama konusunda yapabileceğiniz en akıllıca hareket  işin ehli biri ile anlaşmak. Bu sayede , özenle seçtiğiniz döşemelerinizin uygulama safhasında mahvolmasının da önüne geçmiş olursunuz. Montaj süreci oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreçte atılan her adımın dikkatlice atılması ve sonrasında kontrol edilmesi gerekir. Çünkü parke montajı tamamlandıktan sonra , mevcut hataları düzeltmek epey maliyetli olacaktır. Zemin döşemesi konusunda , özellikle parkeler sık sık karşılaşılan problemlerden biri , montajdan  sonra oluşan gıcırtı sorunudur.Odanın farklı yerlerindeki parkelere baskı uyguladığınızda çıkan gıcırtı sesi, kimi zaman oldukça sinir bozucu olabilir. Bu gıcırtı sesinin başlıca sebepleri; çivilemenin yanlış yapılmış olması, yapıştırıcının etkisiz kalması ya da ortamın fazla rutubetli olmasıdır. Rutubetin parkelerinize ve dekorasyonunuza verdiği zararları sık sık dile getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca rutubet döşemelerinizde gıcırtı yaratmanın yanı sıra, genel ya da lokal kabarmalara da  sebep olmaktadır. Bu açıdan ,evinizin farklı alanları için döşeme tercih etmeden  önce,rutubet problemi yaşamayacağınızdan emin olmalısınız. Aksi halde , parke konusu tam bir kabus halini alabilir.

Evinizin farklı alanlarında kullanabileceğiniz parke tiplerinden aşağıda kısa kısa ve örnekler aracılığı ile bahsettmeye  çalışacağız. Bunu yaparken , daha çok ilgili odanın işlevi ve atmosferini göz önünde tutacağız.Daha fazla döşeme tipine yakından bakmak isteyen okurlarımız , web sitemizi inceleyebilirler.

 

 

HOL

hol

Evinizdeki dekorasyonun misafirleriniz ile ilk olarak etkileşime girdiği yer şüphesi kapınızın hemen önünde uzanan hol kısmıdır. Günün sonunda misafirlerinizin aklında, dekorasyonunuz ile ilgili olarak kalan izlenimlerin çoğu , hol ile ilişki olacaktır. Bu bakımdan, kapınızın hemen önünde uzanan holün genel dekorasyonu ve düzeni oldukça önemlidir.Aynı önemde zemin döşemesi tercihinde de bahsetmek mümkündür. Özellikle de , misafirlerinizin zihninde ve kendi zihninizde, sıcak ve samimi bir izlenim yaratmak açısından, en etkili kozunuz hiç şüphesiz zemin döşemesidir. Bu açıdan bakacak olursak,  yukarıda da bahsettiğimiz kıstasların ışığında, hol kısmında tercih edeceğiniz zemin döşemesinin yoğun trafiğe uygun olarak dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekir. Bu sayede kolay kolay aşınmaz. Özellikle oldukça dayanıklı olması ve zamanla kendi rengine kavuşması açısından, meşe ağacından üretilmiş laminat parke tercihi , hol için ideal olacaktır.

 

MUTFAK

mutfak

 Mutfak, çok fark etmeseniz de oldukça fazla vakit geçirdiğiniz alanlardandır. Bu açıdan mufak kısmını, trafik açısından normal kategorisine sokmak mümkündür. Mutfağınızda özellikle akşamları , aileniz ve dostlarınızla keyifli bir yemek yerken , ayaklarınızın altında oldukça şık bir zemin döşemesi uzansın istemez misiniz? Bu sayede aşçılık yeteneklerinizi,dekorasyon alanınızdaki zevkiniz ile birleştirerek dostlarınıza unutulmaz bir akşam yaşatabilirsiniz . Ortama oldukça sıcak ve samimi bir hava katması sebebi ile , mutfak dekorasyonunuzda masif ahşaptan elde edilen ve oldukça doğal bi yapıya sahip olan laminat parkeler idealdir.

 

 BANYO

banyo

Konu banyo olunca , her türlü dekoratif araç tercihi oldukça güç bir hal almaktadır.Bu durumun en büyük sebebi ,  banyonuzdaki ortamın su , nem , buhar  be rutubet gibi birçok fiziksel etmenle bir arada bulunmasıdır. Duvar yalıtım iyi yapılmadı ise ,  yükselen sıcak buharın duvarlarda yoğuşması sonucu büyük bir problem olan rutubet karşınıza çıkar. Her türlü dekorasyona çeşit  çeşit zararlar veren rutubet , özellikle zemin döşemesi için kritik bir konudur. Banyonuzda seramik karo tercih ederek , zemin döşemesinde oluşacak kabarmaların önüne geçebilirsiniz. Fakat duvarlarınız için rutubet konusu halletmeniz gerekmekte. Fakat zemin döşemesi konusunda seramik  karo yerine ahşap tercih  etmek istiyorsanız, rutubet sizin için  büyük bir problem olacaktır. Fakat yine de,  özellikle tropik tipte ağaçlardan imal edilen ve yüzeyi cilalı olan parke tipleri , banyonuz için görece iyi bir seçim olabilir.

 

OTURMA ODASI

oturma odası

Oturma odası, yoğun bir trafiğe sahip olan alanlardandır. Bu açıdan yüzeyi cilalı laminat parkeler tercih  ederek hem dayanıklılığı arttırabilir hem de parkelerinizin yüzeyinin oldukça parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yadan ahşap tercihinde , diğer türlere göre dayanıklı olan ve saf ahşaptan imal edilen masif ahşap laminat parke idael bir tercih olabilir.Diğer yandan, hem oldukça dayanıklı olması hem de uzun ömürlü olması açısından meşeden imal edilen laminat parkeler güzel bir tercih olabilir.

 

 YATAK ODASI

yatak odası

Yatak odası , çoğu kez zihninizde sakinliğin , dinginliğin , huzurun ve rahatlamanın sembolüdür. Bu açıdan bakacak olursanız, yatak odası için tercih edeceğiniz döşeme tipinde de bu tarz hisleri bulabilmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse , diğer ahşap türlerine göre oldukça ciddi bir havaya sahip olan abanoz ağacından imal edilenn laminat parke tipi , yatak odası için oldukça ağır bir tercih olabilir. Bu açıdan, görece daha az trafiğe sahip olan yatak odanız için, sizi dinlendiren ve size keyif veren renklere sahip bir zemin döşemesi tercih edebilirisiniz.

 ÇOCUK ODASI

çocuk odası

 Çocuk odası dekorasyonları, seçilen dekoratif araçların her birinin adeta bir sınava tabi tutulduğu kritik konulardan biridir. Özellikle bu alanda vakit geçirecek olan minik dostlarımızın psikolojilerine olan etkileri sebebi ile , çocuk odası dekorasyonu için tercih edeceğinizi dekoratif araçlar konusunda dikkatli olmalısınız. Çocuk odası için zemin  döşemesi tercih ederken , her şeyden önce doğal bir yapıya sahip olan ahşap döşemeleri tercih etmelisiniz. Diğer yandan , sert bir yüzeye sahip olan ve açıkta kalan kısımları oldukça nemli ve soğuk bir yapıya sahip olan seramik karolar , çocuk odası için iyi bir tercih olmayabilir. Ahşaptan imal edilen zemin döşemeleri içinde , özellikle açık renge sahip olanlar çocuk odası dekorasyonunda kullanabileceğiniz zemin döşemeleridir.

 

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı