Ahşap Yer Döşemesi Özellikleri

 

Amerika’daki konutların ortalama %90’ının, Kaliforniya’da ise %99 ının ahşap olduğunu biliyor muydunuz? Ahşap kullanımı dünyada oldukça fazla yaygındır, Türkiyede de popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Ahşap yer döşemeleri Ahşap deck ve lamine parke olarak çoğunlukla iki kategoridelerdir. İki yer döşemesinin de farklı kullanım alanları ve işlevleri vardır. Farklı yanları olduğu kadar yapı olarak ve sağlamlık olarak benzer yanları da vardır. Bu yazımızda ahşap deck yer döşemesi ve lamine parke arasındaki farkları ve benzerlikleri maddeler halinde anlatacağız. Bunları anlatmadan önce ahşabın insana fayfalarından genel olarak bahsetmek istiyorum.

 

 

Ahşabın İnsana Faydaları

*Ahşabın her çeşidi doğal olduğu için insan sağlığına olumlu etkileri vardır. Hava alan yapıları da olduğu için zinde olmamızı sağlar.

*Ahşap yer döşemesi kapalı alanlarda kullanıldığında odaya akustik bir hava katar.

*Kötü ve yüksek frekanslı sesleri emerek sakin ve huzurlu bir ortam oluşturur.

*Ahşap yer döşemeleri tüm dekorasyon türlerine uyum sağlarlar.

*Estetik bir görünüme sahip ürün gruplarıdır.

*Ahşap yer döşemeleri kötü hava koşullarından bile etkilenmezler.

*Döşemesi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yapılan bir ürün grubudur.

 

Lamine Parke ve Ahşap Deck Farklı Özellikler

*Bu iki ürün grubunun kullanım alanları farklıdır. Lamine parke iç mekanlarda daha sık tercih edilirken, ahşap deck dış mekanlarda yani bahçelerde ve havuz kenarlarında sıklıkla tercih edilirler.

*Ahşap deck sudan hiçbir şekilde etkilenmez gelen suyu emer ve bundan dolayı yapısında bozulma olmaz. Lamine parke ise suya maruz kaldığında yapısında bozulmalar olan bir üründür.

*Lamine parke ve ahşap deckin döşenme şekilleri birbirlerinden farklıdır.

*Ahşap deck kalın yapılı bir ürünken, lamine parke ona göre daha ince yapılı bir üründür.

 

Lamine Parke ve Ahşap Deck Benzer Özellikleri

*İki ürün grubu da ağaç türlerinden yapılan doğal ürün gruplarıdır.

*Hem lamine parke hem de ahşap deck kötü hava koşullarından etkilenmez

*İki ürün grubu da hava alan özelliklere sahiptirler.

*Zemin ömrü lamine parkede de ahşap deckte de oldukça uzundur.

*Kendi kullanım alanlarında kalitesi oldukça yüksek ürün gruplarıdır.

*İki zemin sistemi ürünü de dünyada çok popülerdir, Türkiyede de giderek daha fazla sevilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Kapalı yaşam alanlarına zemin kaplama hakkında daha fazla bilgi almak için “Lamine Parke Kullanımı” adlı yazımıza, dış mekanlara zemin kaplama hakkında daha fazla bilgi almak için ise Havuz Kenarına En Uygun Yer Döşemesi adlı yazımıza göz atın.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı