5 Farklı Yer Döşemesi Seçeneği

Döşeme türü, projenizin görünümünde ve bitirilmesinde belirgin bir farklılık yaratabilir. İyi görünümlü döşeme evin değerini artırabilir ve muhtemelen yeni müşteriler çekebilir, ancak çoğu inşaatçı doğru döşemeyi seçip kurmayı bilmiyor. Kullanılan en popüler döşeme türleri hakkında bilgi edinin ve doğru döşeme türünü nasıl seçeceğinizi öğrenelim.

1-Seramik Karo

seramik-karo

Su yalıtımı gerektiren döşeme ihtiyacı olduğunda, seramik karo en iyi alternatiftir. Seramik karo yer karosu, iç mekan ve ya tezgah üstü olarak kullanılabilir. Yüksek parlaklıktaki seramiklerin bazı türleri zamanla çizilmeye eğilimlidir. Düz zeminli seramik karolar, duran su ihtimali nedeniyle açık parke için en iyi alternatiftir. Mevcut en popüler kaplamalardan bazıları mat, kabartmalı, sırlanmış ve kaymazlık için dokulu olanlar. Çini gövdesiyle porselen renkte yapılmış seramik karolar, kompozisyonlarından dolayı çizikleri ve ya hasarları gizlemek için en iyisidir. En büyük dezavantajlarından biri, harç hatlarının temizlenmesi zor olabileceği için düşük kaliteli fayansların çakılabilmesidir.

2-Parke

parke

En çok tercih edilen yer döşemelerinden biridir. Parke döşeme, bir döşeme malzemesinde nadiren olan güzellik ve dayanıklılık kombinasyonunu sunar. Parke zemin kaplaması Akçaağaç, Pekan, Kayın, Kiraz, Meşe, Çam, Huş, Ceviz ve daha fazlasıdır. Bu tür döşeme, gerektiğinde tekrarlanabilir uzun ömürlü bir ürün, aşınmaya dayanıklı yüzey sağlar. Bununla birlikte, bazı parke döşeme türleri yaşla birlikte koyulaşabilir, bazıları küçülebilir ve zemin yüzeyinde boşluklar oluşturabilir.

3-Laminant Parke

laminant-parke

Mevcut en ucuz döşeme tiplerinden biri olan laminant parkenin bakımı çok kolaydır. Laminant döşeme, yanıklara, çizilmelere ve yongalara dirençli güçlü, dayanıklı bir yüzey sağlar. Trafik yoğunluğu yüksek alanlar için mükemmel bir çözümdür, doğal malzemeleri andırır, çok çeşitli renk ve desenlerden oluşur. Yüksek rutubetli odalardaki tesisatlar için, bu kullanım için tasarlanmış laminatları seçin. Laminant döşeme, popülerlik açısından önemli ölçüde arttı, belki de parke döşeme gibi geleneksel yüzeylere kıyasla daha kolay kurulum ve bakım yapılabilir.

4-Mermer Fayans

mermer-fayans

Mermer fayans en dayanıklı ve çok yönlü fayanslardan biridir. Zeminleriniz, duvarlarınız ve koridor sütunlarınız için kullanılabilirler. Bu fayanslar kolayca temizlenir ve muhafaza edilir. Ayrıca, sanatsal zevkinize uyan şık dokular ve tasarımlarla oynamak çok kolaydır. Mermer fayans zarif bir fuaye yapar ve birçok renkte gelir. Geniş bir renk yelpazesine ve varyasyona sahiptir ve binlerce yıldır heykel gibi yapılarda ve yapı malzemelerinde kullanılır, ancak temel kullanımı yer döşemesidir. Fayans farklı boyutlarda, genellikle 12 × 12 civarında mevcuttur ve kurulumu kolaydır.

5-Bambu Döşeme

bambu-doseme

Son döşeme tiplerinden biri olan bambu döşeme, geleneksel döşeme malzemeleri ile karşılaştırıldığında daha çevreci bir çözüm olabilir. Bambu döşeme, dayanıklı, zariftir ve genellikle bal kahverenginden açık tonlara kadar değişen renk çeşitleri sunar. Güçlü, temiz bir yüzey sağlar ancak zamanla ya da güneş ışığına maruz bırakıldığında koyulaşabilir. Bambu döşeme ıslak bırakılmamalıdır. Üretilen bambu zeminler genellikle dikey ve ya yatay tahıl oryantasyonlu plakalarda sunulmaktadır. Dikey bambu zeminlerde, bileşen parçaları en dar kenarı üzerinde dikey olarak durur ve daha sonra lamine edilmiş şekilde yan yana preslenir. Etki bitmiş döşeme plakasının yüzeyine astarlı, neredeyse tek biçimli bir görünümdür. Yatay bambu zeminlerde, kaburgalar en geniş kenarı üzerinde yatay yönde düzenlenir ve daha sonra yüksek basınçlı bir laminant sistemi kullanılarak bitişik parçalar ile yan yana birleştirilir.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı