2017 Yatak Odası Zemin Trendleri

Oda dekorasyonlarının bir parçası olan zemin kaplama malzemeleri bir çok işlevi bir arada yapan odalara ve zemine estetik bir görünüm kazandıran malzemelerdir. Yer döşemeleri;plastik ,ahşap, beton ,fayans, seramik ve bu malzemelerin bir arada kullanılarak yapıldığı, odaya hem estetik bir görünüm kazandıran hem de ısı yalıtımı sağlayarak oda içerisindeki yalıtım  sağlayarak tasasrruf etmenizi sağlayan malzemelerdir. Bu nedenle her oda da , evin her alanında bulunan zeminleri kaplamalı malzemeleri ile kaplamalısınız. Zemin ve döşeme malzemeleri seçerken  dikkat etmeniz  gereken birçok nokta vardır. Bu noktaların başında her ev dekorasyonunda olduğu gibi estetik kaygı gelmektedir. Estetik bir yer döşemesi yapabilmek ve yer döşemelerinin zarif bir görünüme sahip olarak ev içerisindeki genel dekorasyona uyumlu olmasını sağlamak  ve en yüksek verimli ısı yalıtımı sağlamak amacıyla zemin kaplama malzemelerini çok dikkatli seçemeli , zevkinize  ve evin genel renklerine uyumlu renk ve desende fayans, seramik , karo, ahşap ve plastik malzemeler tercih edilmelidir. Özellikle soğuk bölgelerde yaşıyorsanız evinizin sıcak olmasına katkı saplamak amacıyla ahşap ve plastik yer kaplama malzemeleri seçmeli , ılıman ve sıcak iklimli bölgelerde yaşıyorsanız renkli ve ısı tutmayan desenli fayansları tercih etmelisiniz. Kişilik  olarak doğal bir ev dekorasyonu istiyorsanız doğal ahşap malzemeleri kullanılarak zemin ve döşemelerini kaplamalısınız. Zemin malzemesi  seçerken göz önünde bulunduracağınız bir diğer nokta da dönem modası olarak tercih edilen ev dekorasyonları ve kullanılan renklerdir.Moda dekorasyonları içinde birden fazla renk bir arada kullanılmışsa , yatak odası için özdeş bir dekorasyon ve aydınlatma yapılmışsa bu dekorasyon ve aydınlatmaya özel bir renk seçimi yapılmalı ve zemin kaplama malzemesi seçilmelidir.Yatak  odaları kişisel özel alanlar  olduğu için dekorasyonunda en titiz davranılan , en özen gösterilen odalardır. Bu nedenle yatak odası zemin kaplamaları hem dekorasyonun estetiği açısından hem de kişiliğiniz ve zevkiniz açısından çok özen göstermeli ve seçimleri çok titiz bir şekilde yapmalısınız. Yatak odası dekorasyonları , dekorasyon türüne göre desenli , yalın , aydınlık , parlak , doğal , çok renkli , yer kaplama malzemeleri kullanılmalıdır. Bu sayede yatak odası dekorasyonların bütünlük sağlanmış olacağı gibi yatak odalarınız zevkinize uygun bir şekilde dekora edilmiş olur. Peki yatak odası dekorasyonlarında trend zemin kaplama malzemeleri nelerdir?

Yatak odası dekorasyonlarında yardımcı unsur olarak kullanılan zemin kaplama malzemelerinde trend, dönem dönem değişmektedir.Geçmişte saf ve doğal ahşap kaplama  malzemeleri çok uygun bir şekilde tercih edilirken , günümüzde  ahşap tercihindeki yoğunluk azalmış ve daha çok renkli ve desenli fayans,seramik ve renklendirilmiş beton tercih edilir olmuştur. Malzeme trendlerindeki değişikliğin ana sebeleri arasında hem estetik kaygı hem de maliyet hesabı gelir. Maliyet kalemi içerisinde bedeli , uygulama işçiliği ,ısı yalıtımına katkısı , temizliği , hijyen özelliği gibi etkenler yer alır. Bu nedenle günümüzde yatak odası zemin kaplama  malzemesi olarak seramik ve fayanslar ön planda yer almaktadır.  Fayans ve seramik malzemelerin uygulanmasından önce zemin betonu dökülmeden önce strafor malzemeler kullanılarak özel bir ısı yalıtımı yapılmaktadır. Beton zemin üzerine özel bir fayans ve seramik harcı dökülerek fayansların ve seramiklerin kaplanması sağlanarak ikinci bir katman ısı yalıtımı sağlanmaktadır.  Ayrıca fayans ve  seramik malzemelerinin metre kare maliyet  bedeli ahşap kaplama malzemelerinden daha uygun fiyatlara  sahip  olması , uygulanma işçiliğinin daha uygun olması , estetik açısından daha estetik  bir  görünüm  oluşturması , yatak odası dekorasyonlarına istenilen  renk ve desenlerde kaplama yapabilmesi gibi sebeplerden daha yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Yatak odası dekorasyonları içerisinde yapılan aydınlatmaların oda içerisine daha homojen yayılması ve yatak odalarının daha fazla aydınlık olmasını sağladıkları için ahşap malzemelere göre daha fazla tercih edilmektedir.

Yukarıda saydığımız  tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde yatak odası zemin kaplama malzemesi trendleri içerisinde de fayans ve seramikler ilk sırada yer almaktadır. Fayanslardan sonra sıralamada ahşap zemin kaplama malzemeleri gerekmektedir. Ahşap zemin kaplama   malzemeleri fayanslara nazaran daha fazla ısı yalıtımı sağlayan , daha fazla doğallık sağlayan ancak maliyet analizi yapıldığında fayans ve seramiğin önünde yer alan malzemelerdir. Bu nedenle fayans ve seramiğe göre daha  az tercih edilmektedir.

 

 Doğal ahşap

doğal ahşap zeminli yatak odası

 Evinizin tüm alanlarında kullanabileceğiniz ahşap zemin kaplama malzemeleri ile evinizde doğallığı yaşayabilirsiniz. Yatak odası emin dekorasyonları için doğal ahşap malzemeleri tercih ederek özel bir yatak odası sahibi olabilirsiniz. Örnek resimde olduğu gibi yatak odanıza doğal ahşaplardan oluşan bir zemin yaparak hem doğal bir yatak odası ortaya çıkarmış olursunuz hem de temizlenmesi ve parlatılması kolay bir malzeme tercih ederek estetik bir zemin dekorasyonu yapabilirsiniz.

 

Doğal taş

Doğal ahşap desenli yatak odası

Yatak odası dekorasyonlarınızda doğal ahşap zemin kaplamalarının yanında doğal taşlardan oluşan zemin kaplama malzemelerini tercih edebilirisiniz. Doğal  taşlardan oluşan ve doğal bir desene sahip kaplama malzemeleri yatak odanızın duvar dekorasyonları ile uyumlu olmasını , renk uyumu açısından mükemmel bir uyuma sahi olmasını sağlar. Ayrıca diğer kaplama malzemelerine göre daha az maliyetlere sahip olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Örnek resimde doğal taş zemin kaplama malzemesinden yapılmış yatak odası zemin dekorasyonuna benzeyen bir zemin dekorasyonu yapabilir ve doğallığı yatak odanıza taşıyabilirsiniz.

 Farklı Malzemeler

Farklı malzemelerden oluşan zemin kaplamalı yatak odası

 Yatak odalarınızda plastik , ahşap , taş , fayans, seramik kaplama malzemeleri kullanabileceğiniz gibi bu malzemeleri bir arada kullanarak yatak odası zemin dekorasyonu yapabilirsiniz. Yatak odası zemin kaplama trendleri arasında iki farklı malzemenin bir arada  kullanıldığı dekorasyon örnekleri çok yaygındır. Özellikle ahşap ve fayansın bir arada kullanıldığı zemin dekorasyonları ile daha estetik ve daha özel bir yatak odası dekorasyonu ortaya çıkarabilir.

 Parlak Zeminler

Parlak zemin kaplamalı yatak odası

Yatak odası dekorasyonları içerisinde aydınlatmanın yeri çok  önemlidir. Aydınlatma dekorasyonlarına yardımcı unsurlardan biri olan zemin malzemeleri parlak yüzeylere sahip bir şekilde tercih edildiğinde ışık yatak odası içerisine daha fazla yayılır ve daha homojen bir aydınlatma sağlanır. Örnek resimde yer alan yatak odası zemin dekorasyonu gibi parlak bir yatak odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

 

 Hali Zarifliği

 

Halı zarifliğinin yatak odasıyla buluşması

Evinizin tüm odalarında tercih ettiğiniz halıları yatak odalarınızın dekorasyonlarını daha zarif hale getirmek için de kullanabilirsiniz. Yatak odanızın dekorasyonuna ve renkleri uygun bir yer halısı kullanarak daha zarif bir yatak odası sahibi ve yer kaplama malzemelerinin estetiği bir kat daha artırılabilir. Örnek resimde yatak odası dekorasyonu ile uyum görselliği olan bir halı kullanılarak bir dekorasyon yapılmıştır.

 

Farklı Renkler

Halı zarifliği

Evinizin diğer alanlarında olduğu gibi yatak odalarınızda  da farklı renkleri bir arada kullanarak özel bir renk dekorasyonu yapabilir ve yatak odalarınızı daha görsel bir hale getirebilirsiniz. Örnek resimde yer alan yatak odası renk dekorasyonunda olduğu gibi daha keyifli be daha estetik bir yatak odası sahibi olmak için farklı renklere sahip yer kaplama malzemeleri tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı